USA by mali predĺžiť licenciu Huawei o ďalších 90 dní

18.11.2019 09:36

Americká administratíva sa údajne chystá predĺžiť v pondelok o ďalších 90 dní licencie, ktoré umožňujú americkým spoločnostiam pokračovať v obchodovaní s čínskym koncernom Huawei Technologies. Uviedli to dva zdroje oboznámené so situáciou, ktoré nechceli byť menované.

Koncom apríla tohto roka americká vláda s odvolaním sa na národnú bezpečnosť zaradila Huawei na tzv. čiernu listinu zahraničných firiem, s ktorými nemôžu americké spoločnosti obchodovať bez špeciálnej licencie. Ale neskôr ministerstvo obchodu USA umožnilo čínskemu koncernu nakupovať od amerických firiem niektoré komponenty, ktoré by bez problémov získal na iných trhoch. A tiež požívať niektoré jeho zariadenia v odľahlých vidieckych oblastiach v USA, aby sa minimalizoval možný výpadok mobilných služieb.

Agentúra Reuters v piatok napísala, že očakáva predĺženie licencií približne o dva týždne, a že na dlhšom predĺžení sa pracuje, ale ešte nebolo dokončené pre regulačné prekážky. Cez víkend však došlo k zmene plánov americkej administratívy, ktorá údajne najnovšie počíta s predĺžením licencií o 90 dní, rovnako ako v auguste, uviedli zdroje. Predĺženie bude oznámené neskôr v pondelok, keď vyprší platnosť predchádzajúceho odkladu, tvrdia zdroje.

Hovorca spoločnosti Huawei, najväčšieho výrobcu telekomunikačných sieťových zariadení, na otázky médií uviedol, že nekomentuje fámy a špekulácie. Ani americké ministerstvo obchodu sa k tomu nechcelo vyjadriť.

Minister obchodu USA Wilbur Ross však v piatok pre Fox Business Network povedal, že niektorí vidiecki prevádzkovatelia mobilných sietí potrebujú dočasné licencie, pretože sú závislí od spoločnosti Huawei pri udržanie fungovania sietí 3G a 4G.

„Vo vidieckych komunitách je dosť problémov s telefonickými službami, nechceme ich vyradiť. Jedným z hlavných cieľov dočasných licencií je preto umožniť im, aby pokračovali v činnosti,“ vyhlásil Ross.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Huawei #obchodná vojna #USA
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku