Vokswagen váha prideliť Slovensku výrobu VW Passat

, 17.11.2019 08:00, aktualizované: 14:14
Donald Trump, Recep Tayyip Erdogan
Stretnutie v Bielom dome zlepšilo vzťahy tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana (vľavo) s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Autor: ,

Výroba luxusných manažérskych vozidiel Vokswagen Passat nakoniec môže skončiť mimo Slovenska. Postavenie nového závodu priamo v Turecku je totiž opäť v hre po tom, čo turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v USA úspešne absolvoval stretnutie s americkým prezidentom Donaldom Trumpom.

Najsilnejší muž sveta totiž rozptýlil obavy zo zavádzania ekonomických sankcií, ktoré Turkom hrozili po tom, čo v Sýrii zaútočili proti Kurdom.

„S tureckým prezidentom sme dobrí priatelia a mám záujem o päťnásobné zvýšenie obchodu s Tureckom na 100 miliárd dolárov za rok,“ povedal Trump počas spoločnej tlačovej konferencie s tureckým prezidentom Erdoganom. Americký prezident týmto svojím vyhlásením nateraz zahnal obavy investorov z uvalenia možných sankcií na Turecko. „Rozhodnutie ohľadom plánovanej multibrandovej továrne sa plánuje prijať do konca tohto roka,“ uviedol v oficiálnej tlačovej správe nemecký automobilový koncern Volkswagen.

Pri nevyspytateľnosti Donalda Trumpa je totiž stále možné, že USA sa nakoniec rozhodnú na Turecko uvaliť sankcie za napadnutie Kurdov. V takom prípade by sa automobily vyrobené v krajine polmesiaca len veľmi ťažko vyvážali na najväčší trh na svete. Silu amerických sankcií je najlepšie vidieť na Iráne, ktorý po ohlásení ich platnosti takmer okamžite opustili veľké nadnárodné korporácie vrátane Volkswagenu, Toyoty či výrobcu sladkostí spoločnosti Nestlé.

Američania totiž pohrozili, že všetky spoločnosti obchodujúce s Iránom budú mať v USA zmrazený majetok a stratia právo na využívanie bankových služieb spoločností Mastercard a Visa. V takom prípade veľké nadnárodné spoločnosti prakticky prídu o možnosť globálneho obchodovania. Takéto tvrdé sankcie Američania obhajujú snahou Iránu o výrobu jadrovej bomby, čo miestna vláda odmieta.

O tom, ako ďalej s plánovanou tureckou investíciou, mala dozorná rada nemeckého koncernu Volkswagen rozhodnúť už tento piatok. Keďže sa tak nestalo, bratislavský závod Volkswagenu má stále čas presvedčiť nemecké vedenie o výhodách výroby v krajine pod Tatrami. „Faktom stále zostáva, že bratislavský závod Volkswagen Slovakia sa uchádza o výrobu nových modelov, aby zabezpečil produktové portfólio a zamestnanosť do budúcnosti. O pridelení novej výroby doteraz nebolo rozhodnuté,“ povedala hovorkyňa Volskwagenu Slovakia Lucia Kovarovič Makayová

Ešte pred vypuknutím vojenského konfliktu v Sýrií plánoval Volkswagen postaviť v Turecku automobilový závod za 1,3 miliardy eur. Nová fabrika mala začať vyrábať automobily v roku 2022. V tom istom roku má byť ukončená transformácia nemeckého závodu v Emdene na výrobu čisto elektrických automobilov. Vozidlá so spaľovacími motormi značky Volkswagen Passat preto buď budú vyrábané v Turecku, alebo v niektorom z existujúcich európskych závodov.

Pre nevyužité výrobné kapacity je jedným z favoritov na získanie výroby luxusných manažérskych vozidiel Vokswagen Slovakia. Aktuálne sa v bratislavskom závode vyrábajú luxusné SUV automobily značiek Volkswagen Touareg, Porsche Cayenne, Audi Q7a Audi Q8. Fabrika tiež produkuje malé mestské automobily Volkswagen up!, Volkswagen e-up!, ŠKODA Citigo a SEAT Mii. Okrem získania výroby Volkswagenu Passat je bratislavský závod tiež v hre o získanie produkcie SUV vozidla UV Škoda Karoq.

V boji o získanie výroby nových modelov je najväčším konkurentom Slovenska susedné Maďarsko. "Volkswagen informoval, že o výstavbe novej fabriky v Turecku, ktoré je momentálne vo vojnovom konflikte so Sýriou, sa rozhodne koncom tohto roka. V prípade, že sa rozhodne závod nepostaviť, bude sa rozhodovať o pridelení modelov Volkswagen Passat a Škoda Superb do Audi Györ alebo Volkswagenu Bratislava,“ uviedli na svojej facebookovej stránke Moderné odbory Volkswagen Slovakia. Podľa odborov má zároveň bratislavský závod čiastočne profitovať aj z prichádzajúceho nástupu elektromobilov. Nemecká automobilka totiž v piatok oznámila, že do výroby elektrickou energiou poháňaných vozidiel v najbližších štyroch rokoch investuje 60 miliárd eur. Najviac investícií majú získať nemecké závody nachádzajúce sa v mestách Emden a Hannover. Cieľom koncernu je od roku 2029 vyrobiť každý rok 26 miliónov elektromobilov.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Volkswagen #automobilky
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku