Maďari euro nechcú. Všade zvýšilo životné náklady, tvrdia

08.11.2019 08:00

Zavedenie eura nie je prioritou maďarskej vlády, povedal na štvrtkovej tlačovej konferencii v Budapešti riaditeľ kabinetu maďarského premiéra Gergely Gulyás.

Vo všetkých krajinách EÚ, v ktorých spoločnú menu zaviedli, sa zvýšili životné náklady, citovala ho agentúra Reuters.

Z Maďarska zaznievajú kritické hlasy k spoločnej európskej mene opakovane – za strategickú chybu označil euro naposledy v nedeľňajšom vydaní denníka Financial Times guvernér maďarskej centrálnej banky György Matolcsy.

„Ohľadom prijatia eura sme opatrní, pretože všade, kde ho zaviedli, výrazne stúpli životné náklady,“ povedal Gulyás, keď reagoval na otázku k Matolcsymu komentáru. Riaditeľ Orbánovho kabinetu tiež vyjadril obavu, že by euro mohlo v konečnom dôsledku ohroziť aj politickú stabilitu v krajine.

Maďarsko si nestanovilo termín, dokedy euro prijme. Premiér Viktor Orbán – pri moci od roku 2010 – úspešne znižuje deficit verejných financií a dosahuje to neobvyklými postupy, ako je vysoké zdanenie bánk alebo zahraničných firiem. Štátnym financiám tiež pomohol silný ekonomický rast posledných rokov, napísala agentúra Reuters.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Maďarsko #euro
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku