Národniari zdôrazňujú, že zvýšenie odvodu pre banky bola ich iniciatíva

Slovenská národná strana víta vyhlásenie predsedu SMER-SD Roberta Fica o zvýšení bankového odvodu o 0,4%. Tak, ako uviedol Robert Fico na tlačovej konferencii, ide o iniciatívu z dielne SNS a predsedu národniarov Andreja Danka. Ten na nedávnom stretnutí s koaličným partnerom navrhoval zvýšenie až na 0,5%.

05.11.2019 13:41
debata (11)

„Robert Fico dnes avizoval, že zdvihne bankový odvod vzhľadom na ziskovosť bankového sektoru na 0,4%. Napriek uvedenému, že sa mi nepodarilo presvedčiť Roberta Fica o väčšom navýšení bankového odvodu, v plnej miere podporíme tieto návrhy. Zároveň očakávame, že aj Vláda SR navrhne zvýšenie tohto osobitného odvodu na najbližšom rokovaní,“ uviedol predseda národniarov. V prípade, že by sa to tak nedialo, Slovenská národná strana pristúpi k navýšeniu tohto osobitného odvodu, ale na pôvodnej schéme, ako ju navrhoval predseda SNS Andrej Danko," uvádza tlačové vyhlásenie SNS.

Sme rodina zahlasuje za zvýšenie, ale chce zmenu pri účte zadarmo

Hnutie Sme rodina je za zvýšenie bankového odvodu, presadzuje však aj zvýšenie hranice príjmu pri bankovom účte bez poplatku, ktorý musia banky poskytovať. Hnutie tento návrh predkladalo už začiatkom roka, v parlamente však neprešiel.

Líder Boris Kollár v utorok uviedol, že hnutie zahlasuje v parlamente za zvýšenie odvodu pre banky. Podľa neho je však potrebné upraviť podmienku príjmu pri účte zadarmo. Zvýšením odvodu totiž podľa Kollára opäť banky zvýšia poplatky a ľudia z vyššieho odvodu nebudú mať nič. „Sme za to, že odvod treba zvýšiť aj zaň zahlasujeme. My ale chceme pomáhať, tí ostatní musia, lebo im tečie do topánok. Jediné rozumné riešenie, ktoré je schopné pokryť tieto nehorázne poplatky a vymaniť ľudí z nich, je zvýšenie sumy, ktorá je v súčasnosti platná, aby si mohli otvoriť účet bez poplatku,“ doplnil Kollár.

Maximálny mesačný príjem pri tomto účte s nulovým poplatkom by mal byť podľa hnutia 1250 eur. „Pokryjeme tak drvivú väčšinu občanov,“ tvrdí Kollár. Zároveň je presvedčený, že banky sa zvýšeniu odvodu môžu prispôsobiť. „Ešte viac o 100 % zvýšia poplatky a opäť na to doplatí bežný človek. Treba chrániť ľudí,“ vyhlásil Kollár s tým, že takéto opatrenie by ochránilo všetkých nízkopríjmových občanov. Hnutie avizovalo, že ak príde do parlamentu návrh na zvýšenie bankového odvodu určite k nemu predloží pozmeňujúci návrh.

SaS: Odvod zaplatia občania

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) nesúhlasí s návrhom Smeru. „Zvýšenie bankového odvodu sa len a len premietne do novej vlny poplatkov pre ľudí. Tento odvod v konečnom dôsledku zaplatia občania z vlastného vrecka,“ uviedol predseda SaS Richard Sulík. Vzhľadom na to, že vláda nevie rozumne hospodáriť a verejné financie sa nevyvíjajú správnym smerom, strana SaS chce zvolať mimoriadny finančný výbor a vyzýva na nepodporenie budúcoročného štátneho rozpočtu.

Predseda Smeru Robert Fico v utorok avizoval, že vláda by sa mala v stredu (6. 11.) zaoberať návrhom, aby bankový odvod od budúceho roka vzrástol z 0,2 % na 0,4 % z hodnoty pasív bánk znížených o sumu vlastného imania. V budúcom roku by mal do štátneho rozpočtu priniesť približne 120 – 130 miliónov eur.

11 debata chyba
Viac na túto tému: #bankový odvod