Unikátna dohoda. Z čajov rooibos dostanú časť ziskov domorodci

02.11.2019 20:52

Farmári, ktorí pestujú a predávajú v Juhoafrickej republike (JAR) ker čajovec kapský, z ktorého sa vyrába nápoj rooibos, budú platiť časť ziskov domorodému etniku Khoisanov. Tí totiž pred niekoľkými storočiami rastlinu objavili.

Podľa jedného z právnikov domorodcov ide o prvú podobnú dohodu na svete, napísal spravodajský server BBC.

Rooibos rastie iba v regióne Suid Bokkeveld v JAR. Na prelome 20. storočia jeho pestovanie premenili koloniálnej úrady na komerčný projekt. Jeho terajšie použitia však objavili pred stáročiami domorodí Khoisanovia, ktorí nápoj využívali ako liek. Toto etnikum je jedným z najstarších obyvateľov územia dnešnej JAR a podľa nedávno zverejnenej štúdie by jeho príslušníci mohli byť prapredkami všetkých dnešných ľudí.

Khoisanovia majú podľa dohody medzi juhoafrickými úradmi, zástupcami etnika a asociáciou pestovateľov dostať 1,5 percenta z predajnej ceny ďalším spracovateľom, čo ročne predstavuje asi 650 000 dolárov.

Lesle Jansenová z environmentálnej organizácie Natural Justice uviedla, že dohoda je skôr než pre financie dôležitá z hľadiska uznania.

„Toto bola do značnej miery otázka dôstojnosti a uznanie toho, že Khoisanovia sú pôvodnými držiteľmi know-how využitia rooibosu,“ povedala.

„Bude to mať obrovské dôsledky pre domorodý svet a tiež pre ďalšie odvetvia, kde možno veľa ľudí zjednotiť v rámci jednej dohody,“ povedal BBC jeden z právnikov Khoisanov.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#rooibos #farma #domorodci
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku