Nord Stream 2 má otvorenú cestu. Dáni odmietali, ale povolia obchádzku

30.10.2019 15:16

Plynovod Nord Stream 2, ktorý má prepravovať plyn z Ruska do Nemecka cez Baltské more, môže prechádzať cez dánske pobrežné vody.

Rozhodla o tom v stredu dánska energetická agentúra. Dánsky parlament dlhodobo odmietal vydať povolenie na trasu plynovodu, ktorá by prechádzala cez Baltské more východne od ostrova Bornholm. Konzorcium pre výstavbu projektu na čele s ruským plynárenským gigantom preto v apríli požiadali o povolenie alternatívnej trasy. Aj tá prechádza cez oblasť, ktorá je exkluzívnou ekonomickou zónou Dánska. Jej schválenie si však nevyžadovalo hlasovanie v parlamente, ale súhlas energetického ú­radu.

Plánovaný plynovod cez Baltské more je terčom kritiky zo strany USA a niektorých európskych krajín, ktoré tvrdia, že by mohol zvýšiť závislosť Európy od Ruska ako od dodávateľa energií. Hoci jeho úplným vlastníkom je ruský plynárenský gigant Gazprom, polovicu projektu v hodnote 8 mld. eur financuje päť európskych energetických a chemických firiem, vrátane spoločností Shell, BASF a Engie. Povolenie Nord Stream 2 už skôr dostal od Ruska, Fínska, Švédska a Nemecka.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#plyn #Nord Stream #Dánsko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku