Český boháč Kellner kupuje Markízu

Český podnikateľ Petr Kellner prevzal mediálnu spoločnosť Central European Media Enterprises (CME), ktorá pôsobí v strednej a východnej Európe a prevádzkuje 30 televíznych staníc, medzi nimi aj televíziu Markíza či českú Novu. Kellnerova PPF Group podpísala dohodu s CME prostredníctvom svojich dcérskych spoločností. Transakcia bola v hodnote približne 2,1 miliardy USD. O kontrakte informovali zo spoločností PPF a CME.

27.10.2019 23:08 , aktualizované: 28.10.2019 09:35
debata (64)

Podmienkou dokončenia transakcie je získanie súhlasu akcionárov spoločnosti CME, Európskej komisie a národných regulátorov v niektorých z krajín, kde CME pôsobí.

CME v súvislosti s touto transakciou zvolá mimoriadne valné zhromaždenie za účelom schválenia navrhovaného zlúčenia. Potrebný je tiež súhlas Európskej komisie a príslušných národných regulátorov. Schvaľovací proces potrvá niekoľko mesiacov, čo znamená, že podpis dohody je len prvým krokom PPF na prevzatie CME.

Podľa CME pritom PPF zaplatí za prevzatie CME, ktorá okrem slovenských televízií Markíza, Doma, Dajto a Markíza International prevádzkuje televízne stanice aj v ďalších štyroch stredo a východoeurópskych krajinách, zhruba 2,1 miliardy amerických dolárov (USD).

„Nákupom CME, respektíve jej mediálnych aktivít v piatich európskych krajinách, sledujeme predovšetkým cieľ doplniť náš telekomunikačný biznis v strednej a východnej Európe. Chceme využiť synergiu medzi tvorbou mediálneho obsahu a jeho distribúciou. Motívom je teda predovšetkým rozvíjanie telekomunikačného a mediálneho biznisu. CME je dobre fungujúce spoločnosť a po jej prevzatí neplánujeme žiadne unáhlené zásahy do jej fungovania,“ uviedol majoritný akcionár PPF Petr Kellner.

Ako poradcovia PPF pre štruktúrované financovanie tejto akvizície pôsobia BNP Paribas a Société Générale. Transakciu v hodnote 1,15 miliardy eur financujú banky BNP Paribas, Crédit Agricole CIB, Credit Suisse, HSBC, Société Générale a UniCredit.

Začne Keller rozpredávať televízie?

Predaj CME je normálny obchod, no je otázne, či nový majiteľ nezačne televízie rozpredávať. Povedal to v reakcii člen Medzinárodného tlačového inštitútu (IPI) a Tlačovo-digitálnej rady SR Pavol Múdry. Podľa Múdreho „asi CME už tie bežné problémy, ktoré v bývalej východnej Európe mala, nechce znášať“. Ťažko však podľa neho odhadnúť, ako pri tomto rozhodnutí reálne zavážil pokles tržieb.

Múdry predpokladá, že nový vlastník začne jednotlivé televízie rozpredávať. „Pokiaľ viem, okrem Novy a Markízy sú stratové,“ zdôvodnil. Možnosťou tiež je, že Kellner bude do televízii investovať ďalšie peniaze a snažiť sa, aby zarábali. „Ja si skôr myslím, že ich bude predávať a potom je tá otázka – komu sa dostane do rúk Markíza a ako bude ďalej pokračovať vlastníctvo médií, ktoré sa začína koncentrovať do rúk silných finančných hráčov,“ doplnil Múdry.

„Legislatíva o krížovom vlastníctve médií je. Keby sa striktne dodržiavala, tak by niektoré médiá nemohli fungovať s tým vlastníctvom, ktoré momentálne je“, uviedol Múdry na otázku, či nechýba na európskej či národnej úrovni legislatíva, ktorá by zabránila trendu prechodu médií do vlastníctva finančných skupín. Za problém považuje fakt, že sa pravidlá v tejto oblasti obchádzajú, a to tak, že sa vytvorí nová spoločnosť, ktorá formálne nemá nič s majiteľom iných médií. Otázkou tiež je, kde sa táto spoločnosť vytvorí, v ktorej krajine. Preto si nevie predstaviť legislatívu, ktorá by vedela zabrániť tomu, aby niekto finančne silný nevlastnil viacero médií.

Skupina PPF investuje do radu odvetví od finančných služieb cez telekomunikácie, biotechnológie, nehnuteľnosti až po strojárstvo. PPF pôsobí v Európe, Ázii a Severnej Amerike. Skupina vlastní aktíva vo výške viac ako 45 miliárd eur.

CME pôsobí v oblasti médií a zábavného priemyslu. Patrí k predným spoločnostiam v tomto odbore v piatich krajinách strednej a východnej Európy s celkovou populáciou 45 miliónov ľudí. CME vysiela prostredníctvom 30 televíznych staníc v Bulharsku, Česku, Rumunsku, na Slovensku a v Slovinsku.

64 debata chyba
Viac na túto tému: #CME #Petr Kellner #TV Markíza