Koalícia našla 100 miliónov. Zdaní banky

, 16.10.2019 18:00

Koaličná rada v stredu našla riešenie, ako znížiť rozpočtovú sekeru. Prichádzajúci sociálny balíček majú zaplatiť domáce banky.

„Koaličná rada žiada ministra financií SR Ladislava Kamenického, aby na najbližšiu schôdzu Národnej rady Slovenskej republiky predložil legislatívne riešenie predĺženia platnosti osobitného bankového odvodu,“ povedal Ján Mažgút, hovorca strany Smer. Na základe výnosov z minulosti môže zachovanie bankového odvodu vo výške 0,2 percenta každý rok do štátnej pokladnice priniesť okolo 100 miliónov eur.

Pôvodne mali vyššie výdavky štátu zaplatiť zo svojho vrecka fajčiari, proti čomu sa tvrdo postavil predseda SNS Andrej Danko. Ten nakoniec spolu s predsedom Smeru Robertom Ficom a predsedom Mosta-Híd Bélom Bugárom našiel zhodu na vyššom zdanení bánk.

Slovenské finančné domy len za prvých šesť mesiacov tohto roka dokázali zvýšiť svoje zisky o 2,2 percenta na 345,6 milióna eur. „Koaličná rada je presvedčená, že miera ziskovosti bánk a ich necitlivé správanie sa v oblasti bankových poplatkov oprávňuje vládnu koalíciu na prijatie krokov, ktoré zabezpečia nevyhnutné príjmy do štátneho rozpočtu v roku 2021, nad rámec plánovaných príjmov,“ dodal Mažgút.

Finančné domy bankový odvod dlhodobo kritizujú a upozorňujú, že v časoch nízkych úrokových sadzieb môžu kvôli nemu skončiť v strate práve menšie domáce banky. Tie následne nebudú mať dosť financií na podporu rozvoja domácej ekonomiky, čo môže v budúcnosti spomaliť rast slovenského HDP.

Bankový odvod bol v minulosti zvýšený ešte za jednofarebnej vlády Smeru, ktorá dominovala v rokoch 2012 až 2016. Vtedajší minister financií Peter Kažimír sľúbil bankám, že keď sa zníži deficit verejných financií, odvod klesne, čo aj dodržal. Teraz však, zdá sa, odvod opäť dostane zelenú.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#rozpočet #Koaličná rada #dane #banky #bankový odvod
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku