Prímerie v obchodnej vojne. USA a Čína dosiahli čiastočnú dohodu

Vyjednávačom zo Spojených štátov a Číny sa podarilo uzavrieť čiastočnú dohodu, ktorá znamená prímerie v obchodnej vojne a kladie základy pre širšiu dohodu, ktorú by prezidenti Donald Trump a Si Ťin-pching mohli podpísať ešte v tomto roku. Uviedla to agentúra Bloomberg s odvolaním sa na informované zdroje.

, 11.10.2019 12:39, aktualizované: 22:52
debata (5)

V rámci dohody Čína súhlasila s niektorými ústupkami v otázke poľnohospodárskych výrobkov a USA poskytnú určité colné úľavy. Dohoda je predbežná, musí ju schváliť Trump a môže sa ešte zmeniť. Zatiaľ by mala pozastaviť plánované zvýšenie amerických ciel od 15. októbra a mohla by tiež odložiť alebo zrušiť clá, ktoré majú nadobudnúť účinnosť v polovici decembra. Takáto dohoda bude znamenať prvý prielom v 18 mesiacov trvajúcej obchodnej vojne, ktorá poškodzuje ekonomiky oboch národov.

Čiastková dohoda vyrieši niektoré krátkodobé problémy, niektoré najpálčivejšie sporné body však zostanú nevyriešené. Cieľom USA je hlavne vyriešiť údajné krádeže duševného vlastníctva Čínou, nútené transfery technológií a čínske dotácie pre priemyselné podniky. Čiastková dohoda by však tieto položky riešiť nemala.

Trump v piatok na twitteri uviedol, že za dva dni rokovaní delegácií z Číny a USA sa stali „dobré veci“ a ak sa krajiny dohodnú, bude môcť dohodu podpísať bez zdĺhavého procesu schvaľovania v Kongrese.

Minister financií Steven Mnuchin v piatok označil dvojdňové rokovania medzi USA a Čínou za produktívne. Nič bližšie však neuviedol.

Už prvý deň veľa naznačil

Vysokí americkí a čínski vyjednávači uzavreli už vo štvrtok prvý deň rozhovorov o obchode s „nádejou na obmedzenú dohodu“.

Bolo to ich prvé stretnutie po vyše dvoch mesiacoch. Obe skupiny vyjadrili optimizmus, pokiaľ ide o zmiernenie pätnásťmesačného obchodného sporu a oddialenie ďalšieho zvýšenia ciel na čínsky import do USA od polovice októbra.

Minister financií USA Steven Mnuchin a americký obchodný zástupca Robert Lighthizer rokovali s čínskym vicepremiérom Liou Che a ďalšími vysokými čínskymi predstaviteľmi vo štvrtok približne sedem hodín. „Mali sme veľmi dobré rokovania s Čínou,“ povedal americký prezident Donald Trump novinárom po ukončení rozhovorov.

Zdroj z Bieleho domu uviedol, že rozhovory prebehli veľmi dobre, „pravdepodobne lepšie ako sa očakávalo.“ Usmiaty Liou Che zamával novinárom pri odchode z rokovaní bez toho, aby odpovedal na otázky. Obe strany sa opäť stretnú v piatok.

Tímy vyjednávačov by mohli dosiahnuť dohody na „nižšej úrovni“ o otázkach, ako sú menové kurzy či ochrana tzv. autorských práv, napriek zvýšenému napätiu medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami.

Myron Brilliant, vedúci oddelenia medzinárodných vzťahov americkej obchodnej komory, povedal novinárom, že vyjednávači sa „snažia nájsť cestu k väčšej dohode“ a dosiahnuť pokrok v otázkach, ako sú prístup amerických firiem na čínsky trh či ochrana duševného vlastníctva a nútený transfer amerických technológií čínskym firmám.

Trump vlani začal obchodný spor s Čínou s požiadavkami na rozsiahle štrukturálne reformy. Ale Peking naznačil, že nie je ochotný zásadne zmeniť spôsob, akým riadi čínske hospodárstvo. Na otázku novinárov vo štvrtok o tom, či je pripravený prijať „menšiu dohodu“, Trump neodpovedal a odišiel.

Neustále vzájomné zvyšovanie ciel na čínsky a americký tovar v uplynulých mesiacoch otriaslo finančnými trhmi a vyvolalo obavy z globálnej recesie.

Nálada pred rozhovormi sa začiatkom tohto týždňa zhoršila, keď americká vláda zaradila na tzv. čierny zoznam ďalších 28 čínskych subjektov. Sú medzi nimi bezpečnostné úrady aj firmy, ktoré pracujú na vývoji umelej inteligencie a zariadeniach na sledovanie, ako je napríklad firma Hikvision. Americké spoločnosti im teraz nemôžu dodávať komponenty ani technológie bez špeciálnej licencie. USA odôvodnili ich zaradenie na zoznam porušovaním práv moslimských menšín v Číne a ich sledovaním.

Washington tiež obmedzil víza pre niektorých čínskych úradníkov z rovnakého dôvodu. Peking zas údajne plánuje sprísnenie vízových obmedzení pre niektorých občanov USA.

Podľa čínskych štátnych médií však predstavitelia Pekingu naznačili väčšiu ochotu rokovať a vyhnúť sa ďalšej eskalácii sporu.

„Čínska strana prišla s veľkou úprimnosťou a ochotou spolupracovať so Spojenými štátmi na rovnováhe v obchode, prístupe na trh a ochrane investorov,“ citovala agentúra Sinchua vicepremiéra.

Americké ministerstvo poľnohospodárstva vo štvrtok oznámilo, že súkromní vývozcovia zaznamenali nárast predaja sójových bôbov Číne, čo je považované za gesto dobrej vôle. A aj vývoz bravčového mäsa z USA do Číny rekordne stúpol.

Obe strany však stále nevyriešili rozpory v prípade požiadaviek USA, aby Čína zlepšila ochranu amerického duševného vlastníctva, ukončila krádeže a nútený transfer technológií čínskych firmám, obmedzila dotácie v priemysle a otvorila viac svoje trhy firmám z USA.

Neočakáva sa, že by toto kolo rozhovorov vyriešilo najspornejšie otázky, ktoré sa zrejme odložia na prípadné budúce rokovania.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #USA #obchodná vojna
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy