Boeingu sa môže o lanských číslach len snívať, dodal iba 26 lietadiel

09.10.2019 11:01

Dodávky lietadiel americkej firmy Boeing zákazníkom v septembri medziročne klesli o 70 percent.

Spoločnosť minulý mesiac dodala 26 lietadiel, pričom v septembri minulého roka to bolo 87 strojov. Airbus tak výrazne zaostáva za svojím konkurentom, európskou spoločnosťou Airbus, ktorá v septembri zákazníkom dodala 71 lietadiel. Ide o výsledok prehlbovania ťažkostí Boeingu, keďže uzemnenie strojov 737 Max trvá už takmer sedem mesiacov.

Firma Boeing uviedla, že v septembri zaevidovala jednu objednávku lietadla Max, ktorá je prvou od apríla. Hovorca spoločnosti však odmietol identifikovať súkromného klienta, ktorý si objednal tento jediný stroj Max. Ďalšia objednávka dvoch lietadiel Max bola minulý mesiac zrušená. V júni materská firma leteckého prepravcu British Airways ohlásila záväzok kúpiť si 200 strojov Max, ale Boeing ešte tieto objednávky nezaevidoval do svojho účtovníctva, čo naznačuje, že dohoda ešte nie je konečná.

Lietadlo Max je celosvetovo uzemnené od polovice marca, od druhej havárie tohto stroja. Celkovo pri dvoch nehodách lietadla Max zahynulo 346 ľudí. Počas januára až septembra Boeing zákazníkom dodal 302 lietadiel. Od európskeho výrobcu lietadiel Airbus si klienti v rovnakom období prevzali 571 strojov.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#boeing 737 MAX #Boeing #Airbus
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku