Rakúske železnice sa sťažujú na zvýhodňovanie cestnej dopravy

07.10.2019 07:56

Šéf rakúskych železníc Österreichische Bundesbahnen (ÖBB) Andreas Matthä tvrdo kritizuje nerovnováhu v hospodárskej pozícii železníc a cestnej dopravy. "Nákladové rozdiely medzi kamiónmi a železnicou sú zlý vtip," povedal pre Wiener Zeitung.

Vo všeobecnosti prepravu po ceste z jednej tretiny podporujú protihlukové opatrenia. Firmy v Rakúsku navyše profitujú zo zvýhodnenia diesla, ktoré dosahuje 700 miliónov eur, kým 100-percentne ekologickejšia elektrická energia pre železnice je zdaňovaná viac než kdekoľvek v Európe. A kerozín pre leteckú dopravu dokonca nie je vôbec zdanený. „Tu je potrebné vytvoriť rovnaké predpoklady pre každého,“ cituje z článku agentúra DPA.

Matthä požaduje jednotné technické normy, aby uľahčili železničnú dopravu v Európe. „V Európe máme kliatbu histórie,“ konštatuje šéf ÖBB. V minulosti každá krajina vytvorila vlastné normy, aby v prípade vojny nemohol nepriateľ zneužívať jej železnice. Aj dnes stále platia národné normy, napríklad v oblasti zabezpečenia vlakov, v podnikových pravidlách alebo evidenciách. „V každej krajine musíme naše lokomotívy registrovať individuálne,“ kritizuje Matthä. Podľa neho je potrebné vytvoriť európsku registráciu, ako je to v prípade kamiónov.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#cestná doprava #Rakúsko #železnice
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku