Štát má možnosť ukončiť zmluvu o doméne .sk, tvrdí jej správca

Štát má možnosť ukončiť zmluvu o spolupráci s firmou SK-NIC, ktorá je správcom národnej internetovej domény .sk.

04.10.2019 12:33
3

Cieľom zmluvy je zabezpečiť stabilitu a bezpečnosť slovenského doménového priestoru, a to tak, že štát je oprávnený zmluvu ukončiť, ak si firma neplní svoje povinnosti, reagovala spoločnosť SK-NIC na štvrtkové informácie Nadácie Zastavme korupciu a Združenia poskytovateľov webhostingu o nevýhodnosti štátom podpísaného dodatku k zmluve z roku 2017.

„V súvislosti so zmluvou, na základe ktorej štát získal napríklad predtým neexistujúcu pozíciu schvaľovateľa akýchkoľvek zmien pre .sk alebo povinné viazanie päť percent z príjmov, je potrebné skonštatovať, že v spomínanom dodatku pribudlo niekoľko unikátnych povinností pre spoločnosť SK-NIC, ktoré nie sú zavedené v žiadnej krajine,“ uviedol v piatok manažér marketingu a komunikácia spoločnosti SK-NIC Darius Hatok. Ide podľa neho napríklad o povinné technické audity, alebo povinné vytváranie každodenných záloh údajov na štátnu infraštruktúru, na základe ktorých môže štát pokračovať v prevádzke systému, ak by SK-NIC ďalej službu nezabezpečoval.

Podľa Hatoka je povinný mechanizmus prerozdeľovania príjmov pre rôzne projekty vo virtuálnom prostredí jedinečný, pretože nie je v žiadnej krajine Európy. „Transparentnosť procesu zberu a vyhodnocovania žiadostí potvrdili aj zástupcovia internetovej komunity, ktorí boli pri celom procese vytvárania príslušného fondu a schválili ho,“ dodal Hatok. Fond vyhlásil prvé výzvy v pondelok.

Podľa SK-NIC je situácia na Slovensku rovnaká ako v susednom Česku, kde správu národnej domény zabezpečuje združenie CZ.NIC. „Česká republika sa v rámci memoranda podpísaného s CZ.NIC zaviazala, že nebude vyvíjať žiadne aktivity k odobratiu poverenia na správu ccTLD.cz od združenia CZ.NIC, ak CZ.NIC bude plniť podmienky memoranda. SK-NIC si svoje povinnosti vo vzťahu k slovenskej národnej doméne riadne plní,“ dodal Hatok.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
3 debata chyba
Viac na túto tému: #doména .sk #internet #SK-NIC