Moody's potvrdila rating Slovenska, rizikom sú dôchodky a zdravotníctvo

27.09.2019 23:55

Ratingová agentúra Moody's potvrdila rating Slovenska na úrovni A2 so stabilným výhľadom. Ako informuje rezort financií, Moody's očakáva, že pomer dlhu k hrubému domácemu produktu Slovenska bude mať aj naďalej klesajúcu tendenciu.

„Základom pre solídne hodnotenie krajiny je aj dlhodobá udržateľnosť verejných financií. Pridelenie hodnoty A2 tiež pozitívne ovplyvnili vládou nastavené fiškálne kritéria,“ uvádza v reakcii na zverejnené ratingové hodnotenie ministerstvo financií. V tomto roku sa podľa rezortu očakáva zníženie vládneho dlhu tesne nad úroveň 48% a v budúcom roku jeho ďalšie zníženie na 47,5%.

Medzi silné stránky Slovenska patrí podľa ratingovej agentúry Moody's aj dobrý rast hrubého domáceho produktu, ktorý v rokoch 2015 až 2018 dosahoval priemernú úroveň 3,6 % ročne, čo malo pozitívny vplyv na zvyšovanie príjmov obyvateľstva. Na druhej strane agentúra upozorňuje na pokles čistého exportu v druhom štvrťroku 2019, ktorý bol spôsobený spomaľovaním nemeckej ekonomiky.

„Ďalšie riziká súvisia podľa správy agentúry s dôchodkovou reformou, nepriaznivým demografickým vývojom z dôvodu postupného starnutia slovenskej populácie a výdavkami na zdravotníctvo, ktoré vplývajú na dlhodobú udržateľnosť verejných financií,“ informuje ministerstvo financií s tým, že s obmedzením veku odchodu do dôchodku totiž budú výdavky na dôchodky stále viac prispievať k fiškálnym tlakom.

Obmedzujúcim faktorom lepšieho ratingového hodnotenia ostáva aj miera otvorenosti slovenskej ekonomiky, ktorá je citlivá na zmeny vonkajšieho prostredia.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Moody's #rating #Slovensko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku