0

Potraviny Kačka zatvárajú predajne

autor: , 26.09.2019 07:00

V Kačke už veru nenakúpite. Svoje brány od utorka zavrela napríklad predajňa v centre Modry. Na dverách svietia len papiere s nápisom "zatvorené“. V posledných týždňoch tam však už nakupoval málokto. Nič totiž nemali, ak nerátame cukríky a minerálky.

"Už je to zatvorené? Aj tak tu už nič nemali,“ hovorí okoloidúca obyvateľka mestečka pod Karpatmi. "Sem už nechodím celé týždne. Keď som tam naposledy zašla, nemali ani mlieko, ani zeleninu,“ hovorí zase Alica z Modry. Škoda je podľa nej len mäsiarstva, ktoré bolo v rámci predajne.

Nejde však ani zďaleka o jedinú predajňu, ktorá končí. "Postupne sa zatvára aj ďalších takmer dvesto predajní po celom Slovensku. Nakoľko aktuálna úroveň zásob na našich obchodoch je už minimálna a nedáva zmysel ďalej prevádzkovať obchody bez tovaru, od víkendu postupne pristupujeme k definitívnemu zatvoreniu predajní siete Potraviny Kačka,” hovorí generálny riaditeľ Potraviny Kačka Wieslaw Chlebuś. Po súhlase financujúcej banky ako jediného zabezpečeného veriteľa, ktorý ma záložné právo k zásobám, sa začal pred týždňom výpredaj všetkého tovaru, dodal. Následne sa začalo zatvárať. O tom, čo je so zamestnancami, však generálny riaditeľ mlčí. Neodpovedal ani na otázky denníka Pravda ohľadne zamestnancov.

Vedenie spoločnosti od momentu podania návrhu na konkurz koncom augusta pokračovalo v hľadaní nového investora. "Robili sme v uplynulých týždňoch všetko, čo bolo v našich v silách, aby sme zachovali pracovné miesta, udržali predajne otvorené a mohli pokračovať v dobudovaní nového distribučného centra,” hovorí Chlebuś. Zjavne to však nepomohlo a krachujúca sieť smeruje k definitívne­mu koncu.

"V najbližších dňoch očakávame vyhlásenie konkurzu zo strany súdu,” hovorí Chlebuś. Potom prejde celá spoločnosť do správy konkurzného správcu. Pohľadávky sa v konkurze uspokojujú speňažením úpadcovho majetku v čo najkratšom čase a v čo najvyššej miere. "Dúfame, že sa tieto kroky udejú v čo najkratšom čase, aby existovala reálna šanca opätovného otvorenia čo najväčšieho počtu predajní zo strany nového investora,” hovorí generálny riaditeľ.

Je však otázne, či niekto do siete vstúpi a kto to bude. Už terajší investor totiž kupoval potraviny v zlom stave. Do siete nalial 18 miliónov eur a potraviny pod hlavičkou CBA za veľkej slávy menil na značku Kačka. Za rok a pol zmodernizovali väčšinu predajní, otvárali sa nové obchody. Spoločnosť za ten čas prijala tristo nových zamestnancov a plošne zvýšila mzdy. Chystalo sa aj nové logistické centrum v Žiari nad Hronom.

Nepomohlo to. Sieť bojovala s problémami od začiatku leta, keď zavrela prvé predajne. Zakrývala to vtedy prechodom na značku Kačka a dočasným zatváraním nerentabilných prevádzok. Do konca augusta však už z vyše tristo predajní zostalo len dvesto. Ostatné zavrela a ponúkla na franšízovú spoluprácu. V okolí Lučenca sa vtedy rozbehli prvé franšízové predajne, ktoré sa zatiaľ ukazujú ako životaschopné.

"Do pôvodných plánov počas posledných 18 mesiacov zásadne zasiahlo výrazné zvýšenie mzdových nákladov v dôsledku rastu minimálnej mzdy a príplatkov za prácu cez víkend, sviatky a v noci, ako aj vysoké ceny energií a služieb,” hovorí Chlebuś. Rastúce náklady na cenu práce spoločnosť jednoducho nevedela vykryť a dostala sa do výraznej straty. Odtiaľ bol už len krôčik k definitívne­mu koncu.

Celej situácii totiž nepomohli ani výrazne sťažené podmienky na podnikanie v maloobchode na základe zákona o neprimeraných podmienkach, dodáva generálny riaditeľ. Tie totiž vyžadovali dodatočné financovanie. Investor tak zaradil spiatočku a spoločnosť ponúkol na predaj. "Zlom však nastal momentom zmrazenia účtov bankou, v dôsledku čoho bolo vedenie spoločnosti povinné podať návrh na konkurz,” hovorí Chlebuś.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
0 debata debata
Viac na túto tému: #reťazce #kačka