Finančný výbor nerokoval o plánoch, ako dosiahnuť vyrovnaný rozpočet

Parlamentný finančný výbor sa v stredu plánom opatrení na dosiahnutie vyrovnaného hospodárenia Slovenska v tomto roku nezaoberal.

25.09.2019 13:30
debata

Výbor mimoriadne nezasadal, poslanci neschválili program. Podľa slov opozície rokovanie výboru zablokovali koaliční poslanci.

Zvolanie výboru iniciovali opoziční poslanci, ktorí sa chceli dozvedieť viac o plánoch hospodárenia, ktoré pripravuje rezort financií. „Koaličných poslancov absolútne nezaujíma, že stojíme pred rozvratom verejných financií. Vládna koalícia na začiatku roka sľúbila, že deficit štátneho rozpočtu bude jedno euro. Dnes už hovoria realistické odhady, že ku koncu roka to bude 1,5 miliardy eur,“ skonštatoval líder hnutia OĽaNO Igor Matovič. Je presvedčený, že vládni poslanci výboru využili to, že majú väčšinu a neodhlasovali program.

Opozícia je presvedčená, že poslanci majú právo vedieť, akým spôsobom chce rezort financií dosiahnuť vyrovnané hospodárenie. „Koalícia nepripustila rozpravu o rozpočte, ktorý sa vyvíja krízovým smerom oproti pôvodným tvrdeniam. Je tu veľmi závažná situácia a v takejto situácii koalícia nepripustí rokovanie a vysvetľovanie toho, prečo sa tak udialo a akým spôsobom sa to dá napraviť,“ myslí si aj poslanec SaS Jozef Rajtár. Podľa neho by štát mal viac šetriť.

„Namiesto toho, aby sa prebytky dosahovali, tak je naplánovaný katastrofálny deficit. Je to neprípustná situácia. Je zvláštne, že minister financií sa bojí predstúpiť pred poslancov výboru, aby sa zodpovedal za situáciu,“ vyhlásil Rajtár.

Opoziční poslanci preto plánujú iniciovať zvolanie ďalšieho mimoriadneho výboru. „Budeme iniciovať druhý výbor, lebo toto je závažná téma týkajúca sa chodu celého štátu. Minister má vysvetliť, kde a ako chce vykryť deficit,“ podotkol Rajtár.

Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) už dávnejšie vyzval ministrov, aby prišli s návrhmi na šetrenie vo svojich rezortoch. „Ministerstvo viackrát uviedlo klamlivé údaje vo svojom rozpočte, čím si umelo zvýšilo príjmy, pričom sa ukazuje, že tento rok nebudú a tým pádom prepad je vysoký,“ tvrdí poslanec OĽaNO Eduard Heger. Problém vidí aj v prepade výberu dane z pridanej hodnoty. „Vláda na sebe absolútne nešetrí, vôbec v tom nie je započítaný sociálny balíček,“ dodal Heger.

debata chyba
Viac na túto tému: #rozpočet #parlamentný finančný výbor
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy