Nemci sa pasujú s najvyššími cenami elektriny pre domácnosti

Elektrická energia pre súkromné domácnosti v Nemecku ešte nikdy nebola tak drahá ako tento rok. Podľa výpočtov Spolkovej agentúry pre sieťové odvetvia domácnosti prvýkrát museli zaplatiť v priemere viac než 30 centov za kilowatthodinu.

22.09.2019 14:55
debata (29)

K 1. aprílu agentúra vypočítala priemernú cenu 30,85 centa za kilowatthodinu. Ide o jeden cent viac než v rovnakom období minulého roka. Zvýšenie ceny takmer o 3,3 % je najvýraznejší za posledné roky.

K 1. aprílu 2018 bola priemerná cena kilowatthodiny 29,88 centa, približne na rovnakej úrovni sa pohybovala aj v roku 2017 (29,86 centa) a v roku 2016 (29,80 centa). Agentúra vyhodnocuje dáta od viac než 1000 dodávateľov energie a na základe toho vypočítava priemernú cenu pre všetky typy dodávateľských zml­úv.

Príčinou rastu cien elektriny boli podľa agentúry náklady na strane dodávateľov, ktoré tvoria štvrtinu celkovej ceny. Na faktúrach stúpol podiel nákupu, distribúcie a obchodnej marže o 0,91 centa na 7,61 centa za kilowatthodinu. To zodpovedá nárastu približne o 13,6 %.

Rast veľkoobchodných cien sa tak prejavil aj na účtoch domácností. Ochrancovia spotrebiteľov kritizujú, že dodávatelia zohľadňujú zvyšovanie veľkoobchodných cien oveľa rýchlejšie než ich pokles. Tieto ceny môžu aj naďalej stúpať. Počíta s tým najväčší nemecký výrobca elektriny RWE. Odstavovanie ďalších elektrární a odklon od jadrovej energie povedú k nedostatku, čo dokazuje aj rast cien za dodávky elektriny.

Najväčší podiel na cene však majú dane, odvody a poplatky, ktoré tvoria až polovicu celkovej ceny. Podľa agentúry tento rok však táto časť ceny zostáva v podstate stabilná na úrovni 16,02 centa za kilowatthodinu, vlani išlo o 15,99 centa. Sieťový poplatok taktiež stúpol len minimálne zo 7,19 na 7,22 centa.

Prvýkrát od roku 2014 zdražel aj plyn pre súkromné domácnosti. Priemerná cena kilowatthodiny vzrástla takmer o 4,5 % na 6,34 centa. A nie je vylúčené, že ceny pôjdu aj naďalej nahor. Podľa porovnávacieho portálu Verivox už 40 regionálnych dodávateľov plynu ohlásilo zvýšenie cien na september, október a november.

29 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #elektrina