Slovensko môže podporiť firmy s vysokým odberom energie

19.09.2019 17:35

Európska komisia schválila plán Slovenskej republiky, v rámci ktorého firmám s intenzívnym využívaním energie bude čiastočne refundovať odvod na podporu produkcie energie z obnoviteľných zdrojov.

Slovensko v súčasnosti podporuje výrobu energie z obnoviteľných zdrojov prostredníctvom príspevkov založených na spotrebe elektriny. Cieľom programu, ktorý sa má uplatňovať do konca roku 2029 a má mať na roky 2019 až 2021 predbežný rozpočet v sume 120 mil. eur, je pomôcť firmám pôsobiacim na Slovensku v sektoroch, ktoré majú vyššiu spotrebu elektriny. Oprávnené firmy dostanú refundáciu do sumy 85 percent z ich príspevkov na financovanie energie z obnoviteľných zdrojov. EK o tom informovala vo štvrtok na svojej internetovej stránke.

EK posúdila slovenskú podporu firmám s intenzívnym využívaním energie z hľadiska pravidiel Európskej únie o štátnej pomoci. Tieto pravidlá umožňujú redukciu odvodov firiem s intenzívnym využívaním energie v niektorých sektoroch, aby sa zaručila ich globálna konkurencieschop­nosť. EK zistila, že opatrenie v SR zabezpečí globálnu konkurencieschop­nosť firiem s intenzívnym využívaním energie bez toho, aby sa neprimerane narušila hospodárska súťaž. Komisia preto dospela k záveru, že slovenské opatrenie je v súlade s pravidlami EÚ o štátnej pomoci.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#energia #firmy #OZE
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku