Chlieb na Slovensku nie je drahý, ale je drahší ako u susedov z V4

Cena chleba a obilnín bola v minulom roku v najdrahšom členskom štáte Európskej únie v Dánsku trojnásobne vyššia v porovnaní s najlacnejším Rumunskom.

17.09.2019 14:44
debata (16)

Na Slovensku pritom index cien chleba a obilnín dosiahol úroveň 88, čím sa Slovensko zaradilo na 20. miesto pri hodnotení jednotlivých krajín, pri medziročnom náraste týchto cien o tri indexové body. Slovensko nechalo za sebou cenami v tomto segmente krajiny ako Veľká Británia (index 87) či všetky zvyšné krajiny Visegrádskej štvorky (V4). Poľsko zaznamenalo index na úrovni 68 bodov, Maďarsko 77 a Česko 80 bodov. Vyplýva to z najnovších údajov, ktoré zverejnil štatistický úrad EÚ Eurostat.

Ak sú cenové hladiny v krajinách EÚ porovnané s priemerným indexom cenovej hladiny EÚ 100, výsledky ukazujú, že v roku 2018 bola cena chleba a obilnín najvyššia v Dánsku (152), nasledovalo Rakúsko (135), Luxembursko a Fínsko (obaja 127). Na druhej strane cenové hladiny chleba a obilnín boli v minulom roku najnižšie v Rumunsku s indexom cenovej hladiny 54, nasledovali Bulharsko (62) a Poľsko (68).

.....

VIDEO: Slováci jedia menej chleba ako pred tridsiatimi rokmi. Aj ceny, ktoré sa dlho držali na jednej úrovni, idú vyššie. Stále však nie je taký drahý ako v Nemecku či Rakúsku. Pozrite si čo vás čaká pri konzumácii dopekaných pekárenských výrobkov.

Video
16 debata chyba
Viac na túto tému: #Potraviny #chlieb #obilie