EÚ chce zaviesť digitálnu daň, aj keby nebola globálna dohoda

Európska únia (EÚ) plánuje zaviesť daň z digitálnych služieb aj v prípade, že nedôjde ku globálnej dohode o tzv. webovej dani. Uviedol to v pondelok Paolo Gentiloni, nominovaný na post komisára pre hospodárske záležitosti.

16.09.2019 10:09
debata (3)

Mojou prvou úlohou bude zistiť, či je možné zaviesť webovú daň na úrovni Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj / skupiny G20 (20 najväčších svetových ekonomík), teda na globálnej úrovni, pretože by to bolo najefektívnejšie riešenie, povedal Gentiloni, bývalý predseda talianskej vlády v rozhovore pre denník La Stampa.

Komisia sa bude snažiť dosiahnuť dohodu do roku 2020, ale ak to nebude možné, bude mojou úlohou navrhovať európsku webovú daň. Nie sme pripravení čakať, dodal.

Gentiloni tiež uviedol, že bude dohliadať aj na snahu o harmonizáciu daní z príjmu právnických osôb vo všetkých členských štátoch EÚ a prehodnotí súčasné nariadenie o zdaňovaní energie.

Ocenil menovú politiku Európskej centrálnej banky, ale domnieva sa, že len jej opatrenia nebudú stačiť na to, aby sa zastavilo spomaľovanie európskeho hospodárstva.

Potrebujeme aj hospodárske a rozpočtové politiky, ktoré podporia rast, uzavrel.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Európska únia #OECD #digitálna daň