Slováci majú drahší alkohol ako zvyšné krajiny V4

Cena alkoholických nápojov, teda liehovín, vína a piva, bola v minulom roku v Európskej únii (EÚ) najvyššia vo Fínsku. Bola pritom dvakrát vyššia ako v najlacnejších krajinách, a to Bulharsku a Rumunsku.

10.09.2019 16:31
debata (18)

Vyplýva to z najnovšieho prieskumu, ktorý zverejnil štatistický úrad Európskej únie Eurostat. V rebríčku najdrahších krajín EÚ s cenami alkoholu sa Slovensko s indexom 90 umiestnilo na 21. mieste, no nechalo za sebou Nemecko (index 89) či všetky zvyšné krajiny Visegrádskej štvorky (V4).

Vyššie ceny alkoholu na Slovensku súvisia podľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) so vstupom SR do EÚ. „Pri našom vstupe do EÚ bola stanovená sadzba dane z alkoholu na hodnotu 10,8 eura za liter absolútu. Je to presne dvojnásobok európskej sadzby, ktorá je na úrovni 5,4 eur na liter. To je hlavný dôvod, prečo máme oveľa drahšie liehoviny než okolité krajiny. Z tohto dôvodu sa k nám dovážajú lacnejšie liehoviny a k tomu aj vo veľkom množstve. Máme tak veľkú konkurenciu zo strany okolitých krajín, ale aj západoeurópskych štátov – najmä Českej republiky, Nemecka, Rakúska alebo Veľkej Británie. Dodnes sa aj napriek viacerým snahám nepodarilo túto sadzbu zmeniť,“ komentovala výsledky hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

Keď sa porovnajú cenové hladiny v krajinách s priemerným indexom cenovej hladiny EÚ 100, výsledky ukazujú, že v minulom roku bola cena alkoholických nápojov najvyššia vo Fínsku (s indexom cenovej hladiny 182), nasledovali Írsko (177), Švédsko (152), Grécko (133) a Spojené kráľovstvo (129).

Naopak, cenové hladiny alkoholických nápojov boli v roku 2018 najnižšie v Bulharsku a Rumunsku (obidve krajiny s indexom cenovej hladiny 74), za ktorým nasledovalo Maďarsko (77) a Česká republika (82). Ďalšia krajina V4 – Poľsko dosiahla index 86.

18 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovensko #alkohol #V4