České firmy kupujú najmä Ukrajinci a Slováci

10.09.2019 11:07

Zahraniční podnikatelia kúpili za prvý polrok tohto roku už 1 745 českých spoločností. Najviac firiem získali investori z Ukrajiny (399) a zo Slovenska (389).

Podobný scenár sa pritom opakuje už piaty rok. Ako ďalej informovala spoločnosť Bisnode, ide o krajiny s historickými ekonomickými väzbami a teritoriálnou blízkosťou k Českej republike. S výrazným odstupom za nimi potom nasledujú Rumuni, Maďari a Rusi.

Najväčšiu transakciu v prvej polovici tohto roku však zrealizovali Poliaci. Tí nákupom 75 českých firiem ovládli kapitál v objeme viac ako 2 mld. CZK. „Tieto štatistiky zásadným spôsobom ovplyvnil presun ostravskej spoločnosti AdvancedWorld Transport so základným kapitálom 2,05 mld. CZK pod poľskú matku PKP CARGO,“ objasnila analytička Bisnode Petra Štěpánová. Základný kapitál českých firiem, ktorý za uvedené obdobie prešiel do rúk zahraničných vlastníkov, dosiahol 3,8 mld. CZK.

Spoločnosť Bisnode je najväčším európskym poskytovateľom smart dát a analýz. V 19 krajinách Európy zamestnáva viac ako 2 100 pracovníkov.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Ukrajina #Slovensko #firmy #Česko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku