Zmluva o plyne vyprší, čo ďalej? Kyjev, Moskva a EÚ budú rokovať

09.09.2019 13:37

Podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič v pondelok pre TASR potvrdil, že 19. septembra bude v Bruseli hostiť ďalšie kolo trojstranných rokovaní medzi EK, Ruskom a Ukrajinou zamerané na dodávky plynu do Európy.

„Som presvedčený, že pokrok v rokovaniach by vyslal silný pozitívny signál pre trh aj pre spotrebiteľov pred nadchádzajúcou zimnou sezónou,“ uviedol Šefčovič. Ruskú stranu by mal zastupovať minister energetiky Alexander Novak, z Kyjeva pricestuje nový minister energetiky a ochrany životného prostredia Olexij Oržeľ a na rokovaniach sa už tradične zúčastnia aj najvyšší predstavitelia spoločností Gazprom a Neftohaz. Šefčovič v pondelok poobede prijme v Bruseli Oržeľa, s ktorým prediskutuje aj prípravu trojstranných rokovaní.

Cieľom trojstranných rokovaní v Bruseli je dohodnúť sa na preprave ruského plynu cez Ukrajinu po 31. decembri 2019, keď vyprší súčasná zmluva medzi ruským Gazpromom a ukrajinským Neftohazom. Východiskom pre rokovania je podľa informácií so Šefčovičovho kabinetu návrh z januára tohto roku, ktorý sa týkal rešpektovania pravidiel európskej energetickej politiky v budúcom právnom rámci vzájomných vzťahov, doby trvania novej dohody (EK chce záruku na desať rokov) o preprave plynu, ako aj prepravných kapacít a flexibility budúcej zmluvy – podľa Bruselu by to malo ísť o ročný objem vo výške 60 miliárd metrov kubických (BCM) plynu s dodatočnou flexibilitou 30 BCM.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Ukrajina #Rusko #plyn #EÚ #energetická únia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku