Prelom v zálohovaní plechoviek a PET fliaš, reťazce pristali na zálohovanie

Na Slovensku sa rozpráva o zálohovaní plastových fliaš už najmenej 12 rokov. Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO) vo štvrtok ohlásila súhlas so zálohovaním PET fliaš a plechoviek. Ide o prelom, keďže po kritike a rôznych námietkach obchodníci napokon pristali na zmenu.

06.09.2019 08:00
debata (71)

Zákon prešiel aj medzi poslancami prvým čítaním a prechádza do druhého čítania, ktoré bude v septembri. Ak táto legislatíva prejde ďalším procesom, zákon môže byť platný od 1. januára 2020. Zálohovanie PET fliaš sa začne od roku 2022. Do roku 2022 sa musí nastaviť systém a logistika či vratné automaty.

„Náklady na celý systém v rámci počiatočných investícií sa predpokladajú na úrovni 80 miliónov eur. Na druhej strane túto sumu treba rozrátať na jednu miliardu kusov PET fliaš a 350 miliónov plechoviek, ktoré sa ročne uvedú na trh,“ uviedol hovorca ministerstva životného prostredia SR Tomáš Ferenčák. Každým rokom príde do predajní členov SAMO 515 miliónov PET fliaš. Za odpad je zodpovedný výrobca produktu, keďže počiatočný tovar je v konečnom dôsledku odpad.

Zálohovanie PET fliaš a plechoviek funguje v severských krajinách, ale aj v Chorvátsku a v Srbsku. Funguje vo viacerých vyspelých krajinách ako v Nemecku, ale aj v krajinách, ako sú Litva a Estónsko. Zálohovanie PET fliaš a plechoviek na Slovensku podporili nielen maloobchody a veľkoobchody, ale najmä aj organizácie rybárov, poľnohospodárov, vodohospodárov, ochranárov či turistov. V roku 2015 Slováci separovali 18 percent odpadu a v roku 2017 až 29 percent. Slovákom príroda nie je ľahostajná.

Slovensko stále dokáže vytriediť iba 60 percent vyprodukovaných plastových obalov z celkového počtu miliardy plastových fliaš. Fľašky, ktoré sa nepodarí separovať, končia na skládkach či v riekach a v prírode, kde ničia životné prostredie. Z recyklovaných fliaš sa dá spracovať a vytvárať oblečenie či iné potrebné materiály.

„Aj v prípade PET fliaš platí, že každý krok pre čistejšie životné prostredie je krokom k zdravšiemu životu nás všetkých,“ upozornil podpredseda vlády a minister životného prostredia László Sólymos.

Hodnota za vratné fľaše bude stanovená štátom, ale cena sa môže vyvíjať a meniť v závislosti od podmienok, ktoré nastaví správca. „Predpokladáme, že motivačná suma zálohy predstavuje 12 centov za PET fľašu a 10 centov za plechovku,“ uviedol hovorca ministerstva životného prostredia Tomáš Ferenčák. Podľa slov ministra Sólymosa Slovensko chce dosiahnuť ciele environmentálnej zodpovednosti zdroja na úrovni 70 percent do roku 2025 a 90 percent do roku 2027.

K zálohovaniu PET fliaš a plechoviek majú slovenskí maloobchodníci a veľkoobchodníci pozitívny prístup. Väčšina týchto obchodníkov víta návrh o recyklovaní.

„Uvedomujúc si svoju spoločenskú zodpovednosť za životné prostredie sa všetci členovia SAMO začali pripravovať na zálohový systém. Chceme priniesť čo najlepšie riešenie pre pohodlie spotrebiteľov na Slovensku a zároveň zbaviť v maximálnej možnej miere našu krajinu prebytočných plastových fliaš a plechoviek,“ vyjadril sa predseda SAMO Martin Krajčovič. Slovensko sa stane prvou krajinou vo V4, ktorá bude zálohovať tieto fľaše.

Krajčovič je presvedčený, že všetky fľaše, ktoré sa cez systém zálohovania vyzbierajú, budú zrecyklované a nebudú sa opätovne používať. Opätovné použitie si nevie predstaviť z hľadiska hygieny ani logistiky. PET fľaše totiž drví už samotný zberný automat, aby potom nákladné autá „neprevážali vzduch“. Sólymos si síce myslí, že znovupoužitie je ideálne, je to však podľa neho skôr otázka pre trh.

SAMO zastrešuje najznámejšie obchodné reťazce ako Billa, Kaufland, Lidl, Tesco či Metro. Všetky tieto firmy podporili návrh zákona o zálohovaní PET fliaš a plechoviek. Na druhej strane Zväz obchodu, ktorý je proti zavedeniu zálohovania fliaš, je toho názoru, že by sa mal riešiť aktuálny systém a nie zavádzať nový.

.....

VIDEO: Pozrite si vo videu TV Pravda ako podľa ministra Sólymosa funguje zálohovanie fliaš v iných krajinách a čo čaká Slovákov.

Video
71 debata chyba
Viac na túto tému: #reťazce #PET flaše #zálohovanie