Argentína je blízko bankrotu, zaviedla kapitálové kontroly

02.09.2019 12:50

Argentína zaviedla kapitálové kontroly. Týmto spôsobom sa snaží stabilizovať finančné trhy v situácii, keď sa hospodárska kríza v krajine prehlbuje.

Vláda ohlásila v nedeľu dočasne kapitálové kontroly, ktoré jej umožnia obmedziť nákupy zahraničných mien po prudkom prepade pesa. Všetky firmy teraz musia požiadať argentínsku centrálnu banku o povolenie, keď chcú nakupovať zahraničné meny, či prevádzať peniaze do zahraničia.

Vláda vo svojej vyhláške zverejnenej v nedeľu uviedla, že menové kontroly sú nevyhnutné „na zabezpečenie normálneho fungovania ekonomiky“.

Opatrenie neobmedzuje, koľko dolárov si môžu jednotlivci vybrať zo svojich účtov. Nemôžu však nakúpiť ani previesť viac než 10 000 USD (9061 eur) mesačne.

Argentína minulú stredu prekvapivo oznámila, že sa bude snažiť odložiť splátky dlhu vo výške takmer 100 miliárd USD, čo ratingová agentúra S&P podľa vlastných kritérií klasifikovala ako platobnú neschopnosť.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#bankrot #Argentína
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku