Vodiči nitrianskej Arrivy nebudú štrajkovať, zdvihnú im platy

Na základe dohody vedenia spoločnosti Arriva a zástupcov odborov sa od 1. septembra zvyšujú platy vodičov v spoločnosti Arriva Nitra.

01.09.2019 13:55
debata (1)

Celkové mzdové náklady stúpnu o 950 tisíc eur ročne. Informovala o tom spoločnosť v tlačovej správe. Autobusy mestskej aj prímestskej dopravy tak budú naďalej zabezpečovať plynulú dopravu cestujúcich v Nitre a Nitrianskom samosprávnom kraji. „V zvyšovaní platov pokračujeme aj v tomto roku. Dohoda s odbormi bude znamenať nárast priemernej mesačnej mzdy vodiča v Arriva Nitra od 1. septembra 2019 až na úroveň 1 400 eur,“ upresnil László Ivan, generálny riaditeľ spoločností Arriva na Slovensku.

Ako oznámil v nedeľu predseda výboru ZO OZ KOVO Arriva Nitra Michal Ďuriš, vzhľadom na dohodu so zamestnávateľom ohlásený štrajk vodičov metskej hromadnej dopravy (MHD) v Nitre a prímestskej dopravy z miest Nitra, Topoľčany, Vráble a Zlaté Moravce, ktorý sa mal začať v pondelok 2. septembra, je tak odvolaný. Vodičom autobusov stúpne mzda na 5,24 eura za hodinu a prémie na úrovni 7 % tarifnej mzdy.

„V piatok nám zamestnávateľ doručil návrh na navýšenie tarifnej mzdy vodičov, ktorý bol zo strany vodičov v sobotu v situácii menej ako 48 hodín pred začatím štrajku, vnímaný ako nedostatočný a nebol prijatý. V popoludňajších hodinách sme to oznámili zamestnávateľovi, čo spustilo finálne rokovanie, ktoré sa pretiahlo do neskorých nočných hodín. Snaha a záujem o hľadanie východiska, rovnako zodpovednosť, bola veľká na oboch stranách. Vďaka nim mohlo dôjsť k dohode a podpisu dodatku kolektívnej zmluvy. K tomu prišlo krátko pred polnocou“, vysvetlil Ďuriš.

Ako sa ďalej uvádza v tlačovej správe, Arriva investuje do zvyšovania platov zamestnancov priebežne. Len v roku 2018 zvýšila mzdy vodičov na celom Slovensku v priemere o 10 %, v Nitre o viac ako 14 %. Priemerná mesačná hodinová mzda vodičov v spoločnosti Arriva Nitra tak už v roku 2018 presiahla výšku 7 eur a priemerná mesačná mzda dosiahla úroveň 1 200 eur.

Okrem nárastu miezd sa na raste personálnych nákladov v posledných dvoch rokoch prejavujú aj dopady legislatívnych zmien vrátane navyšovania minimálnej mzdy, nárastu príplatkov a zavedenie príspevkov na rekreáciu. „Zo štúdie Žilinskej univerzity vyplýva, že len v Nitrianskom kraji v rámci prímestskej dopravy, ktorú zabezpečujeme, musíme za rok 2019 počítať s nárastom personálnych nákladov o viac ako 1,2 milióna eur,“ povedal L. Ivan.

Zároveň však upozornil, že na to, aby verejná doprava dobre slúžila cestujúcim, sú potrebné aj moderné autobusy a autobusové stanice, informačné systémy a inovatívne služby ako napríklad bikesharing či inteligentné autobusové zastávky. "Preto sme popri snahe vyjsť v ústrety požiadavkám našich kolegov na zvýšenie platov, zohľadňovali aj záujmy cestujúcej verejnosti a objednávateľov služieb vo verejnom záujme,“ povedal László Ivan. Ako dodal, Arriva už niekoľko rokov upozorňuje na potrebu novelizovať zákon o cestnej premávke a zákon o organizácii pracovného času v doprave, zmeniť Zákonník práce a prípadne znížiť odvody.

Spoločnosť Arriva pôsobí na Slovensku od roku 2008. Aktuálne pôsobí v Nitrianskom, Košickom, Žilinskom a Trnavskom kraji, kde zabezpečuje mestskú, prímestskú, zmluvnú a komerčnú autobusovú dopravu. Od roku 2016 prevádzkuje spoločnosť prvé priame vlakové spojenie Nitry s Prahou a od roku 2017 aj službu zdieľaných bicyklov, tzv. bikesharing. Arriva má na Slovensku takmer 2 400 zamestnancov a prevádzkuje 1 350 autobusov. Tvorí ju päť dopravných spoločností, servisná spoločnosť a centrála.

Arriva je jedným z popredných poskytovateľov osobnej dopravy v Európe, zamestnáva vyše 53 000 ľudí a ročne prepravuje 2 miliardy cestujúcich v 14 európskych krajinách. Je súčasťou Deutsche Bahn (DB). Prevádzkuje autobusovú, železničnú a lodnú dopravu.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Nitra #Arriva