Turizmus je pre Holandsko skvelý biznis. Zarobilo 87 miliárd eur

Cestovný ruch vygeneroval vlani pre holandské hospodárstvo 87,5 miliárd eur, avšak viac ako polovicu z celkovej sumy zaistili domáci dovolenkári. Uviedol v stredu spravodajský server DutchNews.nl s odvolaním sa na štatistiky národného štatistického úradu (CBS).

29.08.2019 09:00
debata (7)

„Cestovný ruch je dnes takmer rovnako dôležitý ako sektor stavebníctva alebo informačných technológií,“ uviedol hlavný ekonóm CBS Piet Hein van Mulligen pre televíznu stanicu NOS. Podľa jeho slov sa cestový ruch stal rozmanitejším, čo zároveň posilňuje ekonomické základy krajiny.

CBS vo svojej správe upozornila, že okolo 50 miliárd eur vytvorili vlani len domáci turisti, k čomu zrejme dopomohlo dlhé a horúce leto. Rovnaká situácia môže nastať aj tohto roku, keď krajina zažíva nebývalé teplotné rekordy.

Z pohľadu skladby zahraničných návštevníkov v roku 2018 boli v Holandsku najpočetnejší turisti z Belgicka a Nemecka. Aj vďaka nim sa vlani príjmy z cestovného ruchu zvýšili o 6,4 %.

Prevažná časť peňazí vytvorených cestovným ruchom bola vynaložená na bývanie v hoteloch, kaviarne a bary. Van Mulligen dodal, že nárast turistiky vlani vytvoril okolo 27 000 nových pracovných miest.

V súčasnosti v Holandsku od cestovného ruchu priamo závisí asi 790.000 pracovných miest. Avšak aj napriek významu cestovného ruchu pre národné hospodárstvo mestá ako Amsterdam sa snažia vyvíjať opatrenia na obmedzenie „turistického prílivu“. Jedným zo spôsobov je zvýšenie cien ubytovania. V ekonomickom hlavnom meste krajiny v prvých štyroch mesiacoch tohto roka ceny hotelov vzrástli o 12,5 percenta. Mestská samospráva čelí sťažnostiam obyvateľov z centra mesta, že táto časť Amsterdamu sa stáva „neobývateľnou“ z dôvodu príliš veľkého množstva návštevníkov.

Začiatkom tohto roka holandské združenie pre cestovný ruch vyhlásilo, že sa pokúsi presmerovať toky návštevníkov z Amsterdamu aj do iných častí krajiny. Už aj preto, že podľa dostupných údajov by ročná návštevnosť mala do roku 2030 narásť na 29 miliónov turistov ročne. V roku 2018 bola návštevnosť na úrovni 19 miliónov turistov.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #Holandsko #turizmus