Banky zrazili prognózy rastu Slovenska pod tri percentá

26.08.2019 13:53

Analytici komerčných bánk na Slovensku zhoršili odhad rastu slovenskej ekonomiky pre tento aj budúci rok. Rast hrubého domáceho produktu (HDP) v stálych cenách by mal ku koncu tohto roka spomaliť na 2,8 %, zatiaľ čo ešte začiatkom roka odhadovali analytici 4,3-% rast. Ukázal to najnovší augustový prieskum Národnej banky Slovenska.

Oproti júlu 2019 analytici zhoršili odhad rastu na tento rok o 0,6 percentu­álneho bodu (p. b.). V budúcom roku by sa mal rast HDP v stálych cenách spomaliť na 2,7 %, pričom medzimesačne zhoršili odhad o 0,4 p.b.

Nezamestnanosť by mala v tomto roku podľa analytikov dosiahnuť úroveň 5,8 %, jej odhad oproti júlu nezmenili. Nominálne mzdy by mali rásť 6,5-% tempom a miera zamestnanosti by ku koncu tohto roka podľa analytikov mohla byť na úrovni 1,2 %.

Analytici sa pozreli aj na vývoj inflácie na Slovensku. Tá by podľa nich v tomto roku mala dosiahnuť 2,5 % a jadrová inflácia by mala byť na úrovni 2,3 %.

Spomalenie rastu ekonomiky v tomto roku potvrdzujú aj štatistiky. V druhom štvrťroku rástla 1,9-% tempom, zatiaľ čo začiatkom roka bol rast na úrovni 3,7 %.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Slovensko #HDP
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku