U.S. Steel prepúšťa aj v USA, dočasne 200 ľudí

20.08.2019 09:16

Americká oceliareň United States Steel Corp. v najbližších týždňoch dočasne prepustí zhruba 200 zamestnancov v Michigane.

Vyplýva to z dokumentu, ktorý firma zaslala vedeniu štátu Michigan. Už v polovici júna firma oznámila, že odstaví z prevádzky dve pece pre nižšie ceny ocele a slabnúci dopyt. Agentúra Reuters upozornila, že prepúšťanie spochybňuje tvrdenie amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý sľúbil, že obnoví domáci oceliarsky priemysel.

Minulý týždeň Trump v Pensylvánii vyhlásil, že jeho clá 25 percent na zahraničný dovoz zmenili „mŕtve“ podnikanie na „prosperujúci“ podnik.

Domáce ceny ocele okamžite po zavedení Trumpových ciel rástli. Odvtedy však dramaticky klesli pre zlepšenie dodávok a slabnúci dopyt od automobilového priemyslu a výrobcov poľnohospodárskych strojov. Ceny za tepla valcovaných cievok klesli zo svojho vlaňajšieho vrcholu o 37 percent.

Spoločnosť U.S. Steel vo vyhlásení uviedla, že po rozhodnutí odstaviť výrobu v Michigane očakáva prepustenie takmer 200 zamestnancov. Prepustenie môže trvať aj viac ako šesť mesiacov a dotkne sa takmer všetkých oblastí v závode, od vysokých pecí po dokončovacie operácie, povedala hovorkyňa firmy agentúre Reuters.

Akcie firmy sa od 1. marca 2018, keď Trump oznámil svoje rozhodnutie o tvrdých opatrení voči zahraničnému dovozu, prepadli o 73 percent.

Zástupca odborového zväzu oceliarskeho priemyslu uviedol, že firma plánuje prepúšťanie tiež v závode Gary Works v Indiane, ktorý je najväčším závodom firmy v Severnej Amerike. Hovorca však uviedol, že firma v súčasnosti neočakáva zmeny v zamestnanosti v závode v Indiane.

Spoločnosť U.S. Steel dostala daňové stimuly pre investíciu do modernizácie závodu, tie sú však spojené s podmienkou, že v závode zostane zachovaných najmenej 3875 pracovných mi­est.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#U.S. Steel #oceľ #Donald Trump
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku