Kreslo ministra financií je žeravé, sociálne balíčky sú ohrozené, koalícia musí šetriť

Slovenská ekonomika vzrástla v druhom štvrťroku tohto roka oproti vlaňajšku len o 1,9 %. Nemecko má za sebou štvrťročný pokles. Je otázne ako bude koalícia v tejto situácii zavádzať predvolebné balíčky v podobe poklesu daní či zvyšovania penzií. Je možné, že sľuby sa budú plniť na úkor rastu dlhov, ktorých splácanie potom bude na pleciach vlády, ktorá vzíde z budúcoročných volieb.

, , , , 14.08.2019 09:34, aktualizované: 15:47
debata (71)

VIDEO: Kreslo slovenského ministra financií je žeravé. Pozrite sa, prečo si to myslí samotný minister financií Kamenický.

Minister financií Ladislav Kamenický reagoval na spomalenie hospodárskeho rastu výzvou na šetrenie a naznačil tiež, že udržať vyrovnaný rozpočet bude mimoriadne ťažké. Je otázne z čoho bude koalícia financovať plánovaný predvolebný sociálny balíček. „Podľa aktuálnych výsledkov spomalil rast našej ekonomiky oveľa výraznejšie než sme očakávali, a to na úroveň 1,9 % HDP, namiesto očakávaných 3,5%. Rozpočet na tento rok bol pritom postavený na raste na úrovni 4,5%. Za spomalením vidím najmä externé faktory, či už je to vývoj v Nemecku, alebo obchodné vojny medzi Čínou a USA. Spomalenie sa aj vzhľadom na tieto faktory očakávalo, ale nie tak rýchlo a na takej úrovni," povedal minister.

„Dnes je to sto dní čo som vo funkcii ministra. Tak ako som už pri svojom menovaní uviedol, toto kreslo je horúce a dnes je priam žeravé. Každý minister sa teší keď ekonomika rastie. Po mojom nástupe sa karta ale začala obracať a prichádzajú zlé správy. Rozpočet na rok 2019 mal byť po prvýkrát v histórii vyrovnaný, musím však povedať, že po dnešných správach je tento cieľ ohrozený. Mojou prioritou bude “ukočírovať“ tento trend tak, aby boli straty čo najmenšie,“ dodal.

Kamenický vyzval všetkých koaličných ministrov, aby začali šetriť na ministerstvách. "Na konkrétne kroky budem potrebovať čísla zo septembrovej prognózy. Je jasné, že ak bude táto náhla zmena rastu ekonomiky pokračovať bude znamenať zníženie rozpočtovaných príjmov, na čo budeme musieť reagovať na strane výdavkov,“ upozornil.

Pokles ekonomického rastu vyplýva z rýchleho odhadu Štatistického úradu SR (ŠÚ), podľa ktorého po očistení výsledkov o sezónne vplyvy hrubý domáci produkt v stálych cenách medziročne v druhom kvartáli stúpol o 2,5 % a medzikvartálne bol vyšší o 0,4 %.

V druhom štvrťroku tohto roka sa pritom na Slovensku vytvoril v nominálnom vyjadrení hrubý domáci produkt v objeme 23,692 miliárd eur, čo podľa predbežných údajov predstavuje v bežných cenách medziročný nárast o 4,6 %. Spresnené údaje o vývoji hrubého domáceho produktu zverejnia štatistici 6. septembra.

Zamestnanosť na Slovensku sa v druhom štvrťroku tohto roka zvýšila. Ako informoval Štatistický úrad SR, zamestnanosť v uvedenom období presiahla 2,45 milióna osôb. V porovnaní s druhým štvrťrokom vlaňajška tak vzrástla o 1,4 %. Po očistení o sezónne vplyvy sa celková zamestnanosť zvýšila oproti druhému štvrťroku vlaňajška o 1,5 % a oproti prvému štvrťroku tohto roka o 0,3 %.

Analytici zhoršia celoročnú prognózu

„Čísla ekonomiky v druhom štvrťroku sklamali. A hoci ich pravdepodobne ovplyvnili aj niektoré jednorazové faktory, nálada v európskej ekonomike naznačuje, že významnú korekciu smerom nahor nie je možné očakávať ani v nasledujúcich štvrťrokoch a ekonomický rast bude skôr ďalej slabnúť,“ očakáva analytik UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia Ľubomír Koršňák. Vplyv na vývoj slovenskej ekonomiky bude mať podľa analytikov najmä slabnúci externý dopyt, prejaviť by sa mal nielen v spotrebe domácností, ale aj v investíciách.

„Riziká sú stále vychýlené prevažne smerom nadol. Neistota ohľadom formy brexitu i rozsahu a časovania ďalších protekcionistických opatrení v globálnej ekonomike by sa dali menovať ako hlavné rizika v externom prostredí, od ktorého je malá otvorená ekonomika, akou je aj Slovensko, extrémne závislá. Ich simultánne pôsobenie by v extrémnom prípade mohlo ekonomický rast vymazať aj úplne,“ hovorí Koršňák.

Podrobná štruktúra HDP bude zverejnená v septembri. „Predpokladáme, že čisté vývozy brzdili rast. Zahraničnému obchodu sa darilo viditeľne horšie ako na začiatku roka. Je možné, že určitá slabosť nemeckého priemyslu sa preniesla aj na slovenský. Investície v druhom štvrťroku boli ovplyvnené vysokou bázou z minulého roka súvisiacou s výstavbou štvrtej automobilky,“ doplnila analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová.

Analytici UniCreditu pravdepodobne zrevidujú rast HDP Slovenska smerom nadol z troch percent na približne 2,5 %. „Slovenskú ekonomiku po období relatívne silnejšieho ekonomického rastu čakajú horšie časy, na ktoré sa, zdá sa, nie veľmi pripravila. Zaostávajúce investície, ktoré v predchádzajúcom ekonomickom cykle vrcholili na výrazne nižších úrovniach ako v tom predchádzajúcom cykle, znižujú potenciál rýchleho zotavenia po prvotnom odznení externého šoku,“ vysvetľuje Koršňák.

Aj analytici Slovenskej sporiteľne očakávali pôvodne 3,4 % rast HDP. „Avšak vidíme mierne riziká smerom nadol a neskôr pristúpime ku revízii projekcie. Oblaky nad externým prostredím sa ešte nerozplynuli. V hre tiež ostáva pomalší rast Nemecka, eurozóny a Číny či nedoriešené spory v zahraničnom obchode a hrozba protekcionizmu,“ doplnila Muchová.

Ekonomický rast sa podľa Koršňáka posunul viac smerom od rastu produktivity práce k rastu závislom na novej pracovnej sile, čo tlačí aj na rast miezd a znižuje medzinárodnú konkurencieschop­nosť ekonomiky. „Slovensko pritom v posledných rokoch zaostáva v transformácií ekonomiky smerom k znalostnej ekonomike založenej na inováciách a je tak odkázané práve na manuálnu produkciu, kde je cena práce stále jedným z kľúčových faktorov konkurencieschop­nosti,“ doplnil Koršňák.

Analytici kritizujú vládu za to, že nevyužila dobré ekonomické časy. „Výrazný stimul nedokáže v čase cyklického spomaľovania ekonomike dodať ani vláda, priestor pre silný fiškálny impulz je limitovaný, keď Slovensko nevyužilo dobré ekonomické časy na výraznejšiu konsolidáciu verejných financií a časť dobrého výkonu ekonomiky doslova ‚prejedlo‘,“ dodal Koršňák.

Nemecko slabne

Nemecká ekonomika v 2. štvrťroku v súlade s očakávaniami klesla. Hrubý domáci produkt (HDP) sa za tri mesiace od apríla do júna, na sezónne a kalendárne upravenej báze, medzikvartálne znížil o 0,1 %, uviedol spolkový štatistický úrad vo svojom prvom odhade. V 1. štvrťroku ešte vzrástol 0,4 percenta.

Vývoj vo svete nie je dobrou správou. Spomalenie hlási nielen nemecká ekonomika, ktorá je so slovenskou previazaná obchodne. Zlé čísla hlási aj Čína. „Nemecká ekonomika opäť koketuje s recesiou. V druhom štvrťroku sa oproti tomu prvému prepadla o 0,1 %. Ak sa údaj potvrdí a prepad nastane aj v práve prebiehajúcom štvrťroku, čo nemožno vylúčiť aj pre fatálne spomalenie čínskej priemyselnej výroby, Nemecko bude oficiálne v recesii,“ podotkol hlavný ekonóm Czech Fund Lukáš Kovanda.

Česi sa ešte držia

Česká ekonomika v 2. štvrťroku tohto roka spomalila medziročný rast na 2,7 percenta z 2,8 percenta v prvom štvrťroku. Vyplýva to z predbežného odhadu hrubého domáceho produktu, ktorý dnes Český štatistický úrad (ČSÚ). Medzištvrťročne sa HDP zvýšil o 0,6 percenta. Rast ovplyvnila predovšetkým spotreba českých domácností, výrazne k nemu prispela ale aj zahraničný dopyt.

© Autorské práva vyhradené

71 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovensko #eurozóna #HDP
Flowers