Pravdepodobnosť bankrotu Argentíny je podľa investorov 72 percent

13.08.2019 16:14

Náklady na poistenie argentínskeho dlhu pokračujú v raste. Trh odhaduje pravdepodobnosť, že krajina sa dostane do platobnej neschopnosti, na vyše 70 %.

Náklady na poistenie dlhu argentínskej vlády sa zvýšili aj v utorok. Investori stále reagujú na ťažkú porážku prezidenta Mauricia Macriho vo víkendových primárkach.

Päťročný swap úverového zlyhania (CDS) na argentínske dlhopisy stúpol na 2116 bázických bodov z 1994 bodov v pondelok, ako vyplýva z údajov agentúry IHS Markit. Markit odhaduje, že podľa tejto ceny CDS existuje pravdepodobnosť vyše 72 %, že Argentína sa v najbližších 5 rokoch dostane do platobnej neschopnosti.

Argentínske peso rovnako ako dlhopisy a akcie v pondelok prudko padli. Hlavný argentínsky akciový index v pondelok stratil vyše 30 %, čo bol jeho druhý najvýraznejší pokles od roku 1950. Peso voči doláru oslabilo o 15 % na 53,5 ARS/USD, keď ešte v piatok sa predávalo pri kurze 45,25 ARS/USD.

Opozičný kandidát Alberto Fernández, ktorého spolukandidátkou je bývalá prezidentka Cristina Fernándezová de Kirchnerová, v nedeľných primárkach zvíťazili o 15,5 percen­tuálneho bodu, keď získali 47,65 %. Podľa prieskumov sa očakávalo víťazstvo o 2 až 8 bodov. Macri a jeho spolukandidát Miguel Ángel Pichetto získali 32,1 %.

Argentína sa po 3,5 roku vládnutia Macriho nachádza v recesii a inflácia sa pohybuje nad 55 %. Investori však považujú duo Fernández/Kir­chnerová za rizikovejšie než obhajcu voľného trhu Macriho.

Výsledok primárok, ktoré mnohí považujú za kľúčové meradlo pre prvé kolo prezidentských volieb, ktoré sa budú konať 27. októbra, sa interpretuje ako jasný signál, že Argentínčania odmietajú úspornú politiku vlády.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#bankrot #Argentína
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku