Zároveň dodal, že Slovensko potrebuje stratégiu na vysporiadanie sa s prípadnou krízou po vzore Nemecka, ktoré sa výraznejšie ako SR pripravuje na možnú recesiu už teraz.
„Slovenské podniky sa pripravujú na krízu. Sledujú situáciu na kľúčových trhoch a vidia, akým spôsobom sa situácia vyvíja v Nemecku. Spoločnosti si pripravujú plány na to, ak súčasný vývoj, spomaľovanie ekonomiky, bude pokračovať. Už teraz majú slovenské firmy prepad objednávok a sledujú, akým spôsobom môžu tento prepad nahradiť, prípadne ho posunúť v čase, aby nebol pre firmu taký zásadný a negatívny,“ uviedol Gregor.
Väčšina ekonomických analytikov podľa Klubu 500 upozorňuje na blížiacu sa ekonomickú recesiu a nutnosť prijať v tomto smere národné opatrenia na jej zmiernenie. Vláda však podľa Tibora Gregora v poslednom období prijala, alebo plánuje prijať niekoľko opatrení (navýšenie minimálnej mzdy, povinné rekreačné či športové poukazy), ktoré s krízou nepočítajú.
„Prijímame opatrenia, ktoré majú zásadný negatívny vplyv na konkurencieschopnosť priemyslu. Máme obavy, že ak tieto opatrenia budú pokračovať ďalej, Slovensko bude mať počas krízy jeden z najväčších negatívnych dopadov na ekonomiku z okolitých krajín, vrátane vysokého prepadu pracovných miest,“ pokračoval výkonný riaditeľ Klubu 500.
Príklad by si Slovensko mohlo vziať podľa Klubu 500 z Nemecka, ktoré zadefinovalo štyri kľúčové oblasti priemyslu a mieni ich výraznejšie podporovať. „Ako dobrý hospodár si Nemecko zadefinovalo tieto oblasti. Rovnako si určilo aj tie, kde ich ekonomika nie je konkurencieschopná. Toto je cesta, akou môže nemecká výroba pokračovať aj cez krízu. Slovensko takúto analýzu nemá. My voláme po tom, aby slovenská vláda takúto stratégiu prijala,“ uzavrel Gregor.
Klub 500 už od roku 2002 spája slovenských vlastníkov spoločností, ktoré zamestnávajú viac ako 500 zamestnancov. Jeho členovia výrazne prispievajú k rastu slovenskej ekonomiky a vytvárajú množstvo pracovných miest. Už viac ako 16 rokov prináša riešenia, ktoré prispievajú k zlepšovaniu kvality podnikateľského prostredia na Slovensku. Aktívne obhajuje záujmy slovenských podnikateľov pri rokovaniach s vládou SR, zástupcami NR SR, ministerstvami, ostatnými ústrednými organmi štátnej správy aj orgánmi územnej samosprávy.