MMF nepodporil Trumpa, nepovažuje Čínu za menového manipulátora

10.08.2019 21:39

Medzinárodný menový fond (MMF) nevidí dôkazy o tom, že čínska centrálna banka úmyselne znížila hodnotu národnej meny.

Postoj fondu je v rozpore s rozhodnutím americkej administratívy, ktorá tento týždeň Peking obvinila z manipulácie kurzu jüanu. V správe o čínskej ekonomike MMF konštatoval, že jüan je voči ostatným menám „vo všeobecnosti stabilný“, čím naznačil, že čínska centrálna banka na devízovom trhu príliš neintervenuje.

Americké ministerstvo financií v pondelok prvýkrát od roku 1994 označilo Čínu za menového manipulátora. Pre tento krok sa Washington rozhodol po tom, ako čínska centrálna banka dovolila národnej mene klesnúť na najnižšiu úroveň za jedenásť rokov. Slabší jüan poskytuje čínskym exportérom výhodu oproti zahraničným konkurentom.

Centrálna banka Číny stanovuje kurz národnej meny každé ráno a umožňuje mu v priebehu dňa voči doláru fluktuovať v rozsahu do dvoch percent. Centrálna banka tak reaguje na ekonomickú realitu, keďže čínske hospodárstvo sa pomaľuje.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#USA #obchodná vojna #MMF #jüan #Čína
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku