Fitch zlepšila Rusku rating, Moskva dúfa, že sa pridajú ďalšie agentúry

10.08.2019 07:27

Medzinárodná ratingová agentúra Fitch v piatok zvýšila hodnotenie úverovej spoľahlivosti Ruska o jeden stupeň na úroveň BBB. Výhľad ratingu je stabilný, čo naznačuje, že agentúra s ďalšou zmenou ratingovej známky v najbližšej dobe nepočíta.

Moskva zlepšenie ratingu privítala. „Veríme, že rozhodnutie Fitch sa stane legitímnym dôvodom pre zvýšenie úverového ratingu Ruska zostávajúcimi členmi veľkej trojky ratingových agentúr,“ uviedlo ruské ministerstvo financií.

Do takzvanej veľkej trojky ratingových agentúr patrí okrem Fitch takisto Standard & Poors a Moody's. Ruský rating sa pri všetkých troch agentúrach nachádza v investičnom pásme, čo Moskve pomáha požičiavať si peniaze na globálnych finančných trhoch prostredníctvom emisií eurobondov.

Úverový rating je dôležitým vodidlom pre investorov, pretože im ukazuje, aká je pravdepodobnosť riadneho splácania pôžičiek. Má významný vplyv na ochotu veriteľov príslušnému štátu alebo inému subjektu požičiavať a tiež na podmienky pôžičky, napríklad na úrokovú sadzbu. Čím je rating vyšší, tým lepšie je dlžník vnímaný v očiach veriteľov a tým je aj väčšia pravdepodobnosť, že si bude schopný zabezpečiť lacnejšie pôžičky.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Rusko #rating #Fitch
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku