Päť a pol roka zamestnanosť v priemysle len rástla. Dva mesiace už mierne klesá

09.08.2019 10:58

Zamestnanosť v priemysle sa v júni tohto roka medziročne znížila o 0,1 %. Klesla tak druhý mesiac po sebe, keď v máji vykázala pokles rovnako o 0,1 %.

Do apríla tohto roka pritom zamestnanosť v priemysle medziročne nepretržite rástla 5,5 roka. Rast zamestnanosti v priemysle spomaľuje už od začiatku tohto roka. Kým v prvých šiestich mesiacoch vlaňajška zamestnanosť v priemysle medziročne rástla o 2,2 % až 4,6 %, v januári až apríli tohto roka počet zamestnancov v priemysle išiel medziročne nahor len o 0,2 % až 0,8 % a v máji a júni klesol o 0,1 %. Za celý minulý rok sa pritom zamestnanosť v priemysle zvýšila o 2,9 %, za rok 2017 o 3,1 % a za rok 2016 o 3,6 %. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR (ŠÚ).

V šiestom mesiaci tohto roka zamestnanosť najviac medziročne stúpla v ubytovaní, a to o 12 %. V stavebníctve išla zamestnanosť medziročne nahor o 8,1 %, v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 7,8 %, vo vybraných trhových službách o 6,2 %, v doprave a skladovaní o 5,7 %, v informačných a komunikačných činnostiach o 5,5 %. Okrem priemyslu zamestnanosť v júni klesla aj vo veľkoobchode, a to o 2 %, v maloobchode o 1,6 % a v predaji a v oprave motorových vozidiel o 0,1 %.

V priemere za prvý polrok tohto roka v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška vzrástla zamestnanosť v ubytovaní o 10,5 %, stavebníctve o 8,7 %, vybraných trhových službách o 7,2 %, činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 6,4 %, informačných a komunikačných činnostiach o 5,5 %, v doprave a skladovaní o 4,9 %, v predaji a oprave motorových vozidiel o 2,4 % a v priemysle o 0,4 %. Znížila sa v maloobchode o 1,8 % a vo veľkoobchode o 1,7 %.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#zamestnanosť #priemysel #firmy
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku