6,9996 jüanu za dolár. Čína opäť testuje psychologickú hranicu

07.08.2019 09:15

Čínska mena v stredu pokračuje v oslabovaní oproti doláru, keďže centrálna banka v Pekingu opäť znížila denný referenčný kurz jüanu v súvislosti s prehlbujúcim sa menovým sporom medzi Pekingom a Washingtonom.

Čínska ľudová banka (People’s Bank of China,PBOC) v stredu stanovila referenčný kurz na úrovni 6,9996 CNY/USD.

Jüan v pondelok prekonal kľúčovú hranicu 7 CNY/USD, len pár dní po tom, ako USA oznámili, že od 1. septembra zavedú nové clá na dovoz z Číny. Washington oficiálne označil Peking za „menového manipulátora“.

Čínska centrálna banka v utorok vyhlásila, že je „rozhodne proti“ takémuto označeniu a guvernér banky I Kang prisahal, že sa nebude angažovať v konkurenčnej devalvácii.

Po znehodnotení jüanu je pritom čínsky vývoz lacnejší, čo ázijskej krajine pomáha vykompenzovať časť bremena z represívnych colných sadzieb USA.

Jüan nie je voľne zameniteľný a čínska vláda stanovila limity na jeho pohyb voči americkému doláru v rozsahu 2 % na oboch stranách centrálnej parity. Centrálna banka každý deň upravuje túto paritu, aby odrážala trendy na trhu a mala volatilitu pod kontrolou.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Čína #USA #dolár #jüan #obchodná vojna
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku