USA sa dohadujú aj s Japonskom. Kľúčové sú clá na hovädzinu a automobily

Japonsko a USA súhlasili, že sa sústredia na dosiahnutie širšej bilaterálnej dohody o obchode do septembra tohto roka. Ich cieľom je preklenúť rozdiely v názoroch na clá na hovädzie mäso a pre automobilový priemysel. Informovali o tom v nedeľu noviny Nikkei.

04.08.2019 15:30
debata (3)

Americký prezident Donald Trump, ktorý sľúbil svojim voličom, že „opraví“ z jeho pohľadu neférové obchodné podmienky pre USA, nalieha na Tokio, aby urýchlilo obchodné rokovania. Tie by Američanom otvorili japonský trh s poľnohospodár­skymi produktmi, čo je v ázijskej krajine politicky citlivé odvetvie.

Nikkei s odvolaním sa na neidentifikované zdroje napísal, že na septembrovom termíne sa dohodli v piatok japonský minister hospodárstva Tošimitsu Motegi a americký obchodný zástupca Robert Lighthizer vo Washingtone.

Obe strany dúfajú, že budú mať hotový návrh širšej dohody v čase, keď sa japonský premiér Šinzó Abe stretne s prezidentom USA Donaldom Trumpom na okraji Valného zhromaždenia OSN naplánovaného na koniec septembra v New Yorku.

V piatok Motegi po stretnutí s Lighthizerom novinárom povedal, že obe strany dosiahli „výrazný pokrok“ pri odstraňovaní rozdielov v názore na obchod a dohodli sa, že sa tento mesiac zorganizuje ďalšie stretnutie na úrovni ministrov.

Washington sa usiluje o skoré otvorenie japonského trhu s poľnohospodár­skymi produktmi vrátane zníženia ciel aktuálne na úrovni 38,5 % na dovoz hovädzieho mäsa z USA. Japonsko zase žiada zrušenie amerických ciel na japonské priemyselné výrobky.

Trump a Abe by tiež mohli diskutovať o nejakej forme obchodnej dohody už koncom tohto mesiaca, keď sa stretnú na summite skupiny G7 (siedmich najvyspelejších ekonomík sveta), dodal Nikkei.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Japonsko #USA #obchodná vojna #clá
Flowers