Štát chce úspory v II. pilieri naliať do akcií a ľuďom garantovať výnos

Ak budete investovať do akcií v II. pilieri podľa odporúčanej stratégie, štát vám bude garantovať výnos - taká je predstava vládnych analytikov.

03.08.2019 11:26
debata (19)

Hoci záujem o negarantované fondy v 2. dôchodkovom pilieri rastie, väčšina sporiteľov je stále konzervatívna a svoje úspory má uložené v garantovaných dlhopisových fondoch. To by sa však do budúcnosti mohlo zmeniť. Rezort práce odštartoval konzultácie o zavedení tzv. automatu v prípade druhého piliera, ako odporúča aj Inštitút finančnej politiky (IFP) pri rezorte financií.

Ku koncu júna tohto roka objem majetku sporiteľov v 2. dôchodkovom pilieri vzrástol na 8,93 miliardy eur. V garantovaných dlhopisových fondoch sa nachádzalo 6,61 miliardy eur a v negarantovaných bolo uložených 2,32 miliardy eur. Väčšina majetku je tak v menej rizikových fondoch, dôchodkové správcovské spoločnosti však hovoria o raste záujmu o rizikové fondy, čo potvrdzujú aj samotné štatistiky.

„Podiel úspor v garantovaných dlhopisových fondoch je stále vysoký vzhľadom na priemerný vek sporiteľov. Dôchodkové správcovské spoločnosti evidujú rastúci záujem o negarantované rizikovejšie fondy, a to tak zo strany existujúcich sporiteľov, ako aj nových sporiteľov,“ priblížil pre TASR podpredseda predsedníctva Asociácie dôchodkových správcovských spoločností (ADSS) Vladimír Mlynek. Konzervatívne dôchodkové fondy pritom ľuďom zarábajú viditeľne slabšie. Od začiatku tohto roka zhodnotili ľuďom úspory o 1,32 % až 5,57 %, kým zhodnotenie pri negarantovaných fondoch sa pohybovalo od 8,9 % až po 21,52 %.

IFP v marci tohto roka zverejnil analýzu, v ktorej odporúča zaviesť automatický vstup do predvolenej stratégie pre sporiteľov v 2. pilieri, upraviť vyplácanie dôchodku z 2. piliera a zároveň garantovať výnos, ak bude sporiteľ investovať podľa odporúčanej stratégie. Zavedenie predvolenej sporiacej stratégie by podľa IFP mohlo pomôcť bežnému sporiteľovi zhodnotiť svoje úspory v druhom pilieri lepšie. Táto stratégia by mala určiť optimálny podiel úspor v akciách vzhľadom na vek sporiteľa bez toho, aby si musel svoje úspory aktívne spravovať. Aktívnym sporiteľom, ktorí sa rozhodnú manažovať si úspory sami, by podľa IFP mala zostať možnosť voľby ľubovoľnej investičnej stratégie tak ako doteraz.

„O navrhovanej schéme z dielne IFP vieme. Z teoretického hľadiska to považujeme za výborný príspevok do diskusie o efektívnom sporení v druhom pilieri. Veľmi však záleží na detailoch, ako sa to urobí,“ podotkol Mlynek.

Vláda sa zaviazala zaviesť toto opatrenie do konca roka 2020. „Ministerstvo práce ako gestor úlohy už začalo spoločne s IFP konzultácie s podnikateľskými subjektmi za účasti zástupcov všetkých dôchodkových správcovských spoločností, ako aj Národnej banky Slovenska a Slovenskej asociácie poisťovní,“ priblížil riaditeľ tlačového odboru rezortu práce Michal Stuška. Zároveň vysvetlil, že konkrétne opatrenia budú vychádzať zo základného odporúčania politík, ktoré publikoval IFP. „Definitívna podoba opatrení však bude známa až po skončení sa konzultácií a následne celého legislatívneho procesu,“ dodal Stuška.

.....

TV Pravda: Pozriete si video o tom, aké výnosy sa začiatkom roka očakávali v II. pilieri na rok 2019.

Video
19 debata chyba
Viac na túto tému: #Sociálna poisťovňa #dôchodok #II. pilier