Rakúsky Kapsch sa bije o české mýto, ktoré majú prevziať Česi a Slováci

29.07.2019 18:53

Rakúska spoločnosť Kapsch TrafficCom podala na český Úrad pre ochranu hospodárskej súťaže (ÚOHS) tretiu žalobu pre sporný tender na výber mýta pre nákladné autá.

Kapsch v žalobe obviňuje ÚHOS z nečinnosti, lebo podľa neho ignoruje predchádzajúce rozhodnutia súdu. V pondelok to uviedol hovorca rakúskej firmy David Šimoník. „Je neuveriteľné, že úrad, ktorý má dohliadať na férovosť verejných tendrov, ignoruje právoplatné rozhodnutia súdu a doslova si robí, čo chce," uviedol hovorca.

Krajský súd v Brne v máji 2019 rozhodol, že ÚHOS sa má zaoberať zásadne aj námietkami proti tendru na výber mýta. Kapsch sa domnieva, že úrad sa s námietkami nezaberal dostatočne.

V druhej žalobe žiadal Kapsch preskúmanie zmlúv na výber mýta s ich víťazom, slovensko-českým konzorciom SkyToll/CzechToll. Kapsch argumentoval, že zmluva bola podpísaná neoprávnene. V čase jej podpisu bolo platné predbežné rozhodnutie, ktoré jej podpísanie zakazoval.

Tender na výber mýta v Česku už dlhý čas vyvoláva spory. Začiatkom marca uskutočnila polícia raziu, počas ktorej prehľadala kanceláriu a byt šéfa Kapschu Karla Feixa, ale aj centrálu ÚHOS v Brne. Polícia zasiahla pre podozrenie z podplácania. U šéfa ÚHOS Petra Rafaja našla 2 milióny Kč (78 168 eur) v hotovosti a zhabala ich. Nikto z Kapschu alebo ÚHOS nebol doteraz obvinený.

Prípravy na prevzatie výberu mýta spoločnosťami SkyToll/CzechToll idú na plné obrátky. Firmy chcú začať vyberať mýto od prvého decembra tohto roku. Doterajšie mýtne brány nahradia mikrovlnnou technológiou cez satelitný systém.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Česko #Mýto #SkyToll #Kapsch
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku