Predaj elektronických diaľničných známok rastie

29.07.2019 17:01

Pokračuje rastúci záujem motoristov o elektronické diaľničné známky (eDZ) za využívanie spoplatnených úsekov diaľnic a rýchlostných ciest pre vozidlá s hmotnosťou do 3,5 tony.

V prvom polroku tohto roka ich predaj dosiahol 2,523 milióna kusov a medziročne vzrástol o 3,6 %, resp. o 87,2 tisíca. Príjmy z predaja diaľničných známok v uvedenom období dosiahli 59,26 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH), oproti vlaňajšiemu polroku boli vyššie o 4,8 %, alebo o 2,72 milióna eur. Informovala o tom v pondelok Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS) v tlačovej správe.

Najväčší objem predaja bol v prípade desaťdňových diaľničných známok, a to v počte 1,186 milióna kusov. Nasledujú ročné známky s 1,126 milióna a tridsaťdňové známky s takmer 212-tisíc predanými kusmi. Domáci vodiči v prvej polovici roka kúpili 1,491 milióna známok s podielom 59,1 % na celkovom predaji, pričom na príjmoch z ich predaja mali podiel 77,5 %. Zahraniční vodiči si zakúpili 1,032 milióna známok, teda 40,9 % z predaného množstva, ich podiel na príjmoch dosiahol 22,5 %.

Najviac diaľničných známok sa štandardne predalo v januári. „Tento vývoj sa pravidelne opakuje od začiatku predaja diaľničných známok vplyvom pravidelnej novej emisie ročných diaľničných známok a rovnako aj vplyvom zimného dovolenkového obdobia. Ďalší nárast sa očakáva v čase letných prázdnin, a to najmä pri predaji krátkodobých, najmä 10-dňových známok,“ uviedla hovorkyňa NDS Michaela Michalová.

Motoristi by si preto mali na svojom aute skontrolovať platnosť elektronickej diaľničnej známky ešte pred cestou na letnú dovolenku. „V prvom polroku dominuje predaju medzi motoristami stále nákup elektronickej diaľničnej známky na obchodných miestach (1,475 milióna kusov). Nasleduje nákup eDZ cez web (zhruba 948 tisíc kusov). Takýto spôsob predaja tvorí 96 %. Ostatný percentuálny podiel tvoria predaj cez mobilnú aplikáciu a mýtomaty,“ dodala Michalová.

Predaj diaľničných známok v roku 2018 dosiahol takmer 4,46 milióna kusov a príjmy z ich predaja predstavovali vyše 76,3 milióna eur, čo bolo medziročne viac o 5,1 %. Diaľničné známky aj v tomto roku stoja rovnako ako vlani – desaťdňová 10 eur, tridsaťdňová 14 eur a ročná 50 eur, pričom tá platí od 1. januára do 31. januára nasledujúceho roka.

Spoplatnené sú podľa informácií na portáli NDS úseky diaľnic D1, D2, D3 a D4 v celkovej dĺžke 447 kilometrov a úseky rýchlostných ciest R1, R1A, R2, R4, R6 v dĺžke 201 kilometrov. Spolu je to 648 kilometrov spoplatnených úsekov diaľnic a rýchlostných ciest.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#diaľnice #elektronické diaľničné známky
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku