Trump ponúka 'veľkému premiérovi' Johnsonovi veľkú dohodu o obchode

28.07.2019 10:50

Americký prezident Donald Trump ponúkol novému britskému premiérovi Borisovi Johnsonovi podpísanie „rozsiahlej dohody o vytvorení zóny voľného obchodu medzi oboma krajinami".

Členstvo Veľkej Británie v EÚ podpísaniu takejto dohody bránilo. Trump to uviedol v piatok po telefonickom rozhovore s Johnsonom. Dodal, že vzájomný obchod oboch krajín sa môže podstatne zvýšiť.

Dohody o voľnom obchode vyjednáva EÚ pre členské štáty centrálne. Veľká Británia pravdepodobne od začiatku novembra prestane byť súčasťou EÚ, a preto bude môcť v budúcnosti uzatvárať takéto dohody samostatne.

Trump ponúkol Londýnu podpísanie dohody o zóne voľného obchodu už pred niekoľkými mesiacmi. Experti však túto možnosť posudzujú veľmi skepticky. Vyjednanie takejto dohody je dlhodobým procesom, okrem toho má Londýn podstatne menej sily na jej dosiahnutie, než Európska únia ako celok.

Plánované vytvorenie zóny voľného obchodu medzi EÚ a Spojenými štátmi sa skončilo po tom, ako bol v roku 2016 zvolený za prezidenta Donald Trump.

Johnson, jeden z hlavných britských stúpencov brexitu, je od stredy premiérom vlády Spojeného kráľovstva po Therese Mayovej. Trump o Johnsovovi povedal, že to bude „veľký premiér“.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Veľká Británia #USA #Brexit
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku