Brusel zastavil vyšetrovanie štátneho vlakového dopravcu ZSSK

25.07.2019 13:00

Európska komisia zastavila vyšetrovanie štátneho železničného dopravcu Železničná spoločnosť Slovensko, ktoré rozbehla, pretože sa spoločnosť podľa nej snažila brániť inšpekcii, keď poskytla nesprávne informácie a počas neohlásenej prehliadky v roku 2016 zmazala dáta z jedného z notebookov.

Informoval o tom vo štvrtok tlačový orgán komisie. Inšpekcia v Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) bola motivovaná podozrením z kartelových dohôd a za jej obštrukciu hrozila firme vysoká pokuta.

„Po dôkladnom posúdení všetkých skutočností vrátane odpovede ZSSK na oznámenie o výhradách aj podanie ústnej výpovede, sa komisia rozhodla, že vo veci nebude ďalej konať,“ uvádza sa v tlačovej správe. ZSSK výhrady komisia od začiatku odmietala.

Komisia pre možné kartely v roku 2016 vykonala neohlásené prehliadky v Českej republike, na Slovensku a v Rakúsku. ZSSK vtedy uviedla, že sa komisia zaujímala o postupy pri predaji použitých koľajových vozidiel.

ZSSK podľa vtedajšieho vyhlásenia Európskej komisie poskytla inšpektorom nesprávne informácie o tom, kde sa nachádza notebook jedného z jej zamestnancov. Práve v tomto zariadení ZSSK podľa komisie dovolila vykonať „reinštaláciu, ktorá viedla k nevratnej strate uložených dát“.

Neohlásené kontroly sú predbežným krokom pri vyšetrovaní možného porušovania protimonopolných pravidiel a neznamenajú, že podniky sa skutočne previnili.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Železničná spoločnosť Slovensko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku