Prísť o čínskeho zákazníka, ktorý je najväčším výrobcom telekomunikačných technológií na svete, nie je v záujme amerických technologických gigantov.
„Šéfovia firiem požiadali o včasné udelenie licencií na predaj amerických technológií spoločnosti Huawei. Zároveň vyjadrili silnú podporu obmedzeniu predaja telekomunikačných technológií v prípade ohrozenia národnej bezpečnosti,“ uviedol podľa agentúry Reuters v oficiálnej tlačovej správe Biely dom. Americké ministerstvo obchodu po vyostrení obchodnej vojny dalo viacero čínskych spoločností na čiernu listinu z dôvodu ohrozenia národnej bezpečnosti. Z tohto dôvodu im môžu americké firmy predávať súčiastky len na základe špeciálne udelenej licencie, ktorá má obmedzenú dobu platnosti.
Prípadná dlhodobá strata amerických technológií zastaví čínsky boom na poli mobilných telefónov. Huawei je dnes druhým najväčším výrobcom smartfónov a vďaka rýchlemu technologickému pokroku má šancu predbehnúť aj kórejský Samsung. Práve čínske mobilné telefóny dnes ponúkajú najlepšie fotoaparáty, najrýchlejšie nabíjačky a pri vlajkových lodiach najrýchlejšie prinášajú nové technológie. Lenže bez amerického operačného systému Android nebude na mobilných telefónoch Huawei bežať väčšina súčasných aplikácií ako mobilný banking, platenie smartfónom, on-line rezervácia leteniek, gmail či Google Maps.
Na druhej strane vlastný operačný systém má Huawei predstaviť už v októbri. Následne sa hlavne na domácom trhu počíta s rýchlym vývojom aplikácií. Výsledkom obchodnej vojny tak bude, že americké firmy stratia prístup na čínsky trh a Číňania stratia svoje pozície v USA, Európskej únii, Kanade, Austrálii či Japonsku. K prvým stratám prichádza už dnes a Huawei ohlásil zrušenie väčšiny pracovných miest vo svojej americkej firme Futurewei. V najbližších mesiacoch príde o prácu 600 z 900 zamestnancov. Dcérska spoločnosť sídliaca v americkom Silicon Valley sa špecializovala na výskum 5G sietí a počas svojho pôsobenia zaregistrovala v USA okolo 2¤100 patentov.
Práve čínska dominancia pri budovaní rýchleho internetu je bezpečnostným rizikom podľa viacerých západných tajných služieb. Prevádzkovateľ siete totiž môže získať prístup k citlivým údajom ľudí aj firiem. Práve na moderných 5G sieťach bude stáť rozvoj autonómne riadených vozidiel, inteligentných fabrík a miest. Zároveň ide o obrovsky biznis a len v Európskej únii majú náklady na vybudovanie 5G sietí dosiahnuť 800 miliárd eur. Číňania mali v minulosti po vybudovaní sietí problém so zneužívaním dát Africkej únie a Spojené štáty americké zase čelili škandálu v podobe odpočúvania nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.
Zo susedných krajín otvorene hovoria predstavitelia Českej republiky o možných rizikách spojených s čínskou spoločnosťou Huawei. U našich západných susedov Číňania aktuálne čelia podozreniu, že o svojich obchodných partneroch zhromažďovali citlivé údaje ako výška príjmu, počet detí či záujmy. Informáciu na základe výpovede bývalých zamestnancov priniesol český Rádiožurnál. „Obvinenia vznesené voči Huawei v Českej republike sú kompletne nepodložené. Huawei nikdy nepracoval s akýmikoľvek zložkami zbierajúcimi spravodajské informácie, či už z čínskej ambasády, či akejkoľvek inej organizácie. Zastúpenia Huawei tak v Česku, ako aj na Slovensku plne dodržiavajú lokálne právo a regulácie EÚ,“ povedala Veronika Gallisová, PR Manager Huawei Technologies. Ešte začiatkom roka za bezpečnostné riziko označil spoločnosť Huawei aj český Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť.
Predstavitelia čínskej spoločnosti sa bránia, že v Európskej únii pri 5G sieťach vybudujú len infraštruktúru a prenos dát nechajú na miestnych telekomunikačných operátoroch. Zároveň súčasné ataky považujú za tvrdý tlak zo strany Spojených štátov amerických, ktoré momentálne vedú tvrdú obchodnú vojnu s Čínou. V rámci nej uvalil Donald Trump vysoké 25-percentné clá na čínsky tovar v hodnote 250 miliárd dolárov. Pre oveľa nižší dovoz amerických výrobkov zaťažila čínska odpoveď americké tovary „len“ v hodnote 110 miliárd dolárov.
Obchodnú vojnu odštartoval americký prezident minulý rok v apríli. Doteraz sa mu novú obchodnú dohodu podarilo dohodnúť len s Mexikom a Kanadou. V prípade Európskej únie aktuálne plynie polročné ultimátu, po vypršaní ktorého príde k zavedeniu vysokých ciel na európske automobily. V prípade Číny sa nové obchodné rokovania o budúcej podobe obchodných vzťahov začínajú už v pondelok.