Ikea zavrie jedinú továreň v USA. Dovoz z Európy ju vyjde lacnejšie

Švédsky nábytkársky gigant IKEA oznámil, že na konci roka zatvorí svoju jedinú továreň v USA a zruší tak 300 pracovných miest.

16.07.2019 10:56

Podľa spoločnosti IKEA je totiž z hľadiska nákladov pre ňu efektívnejšie vyrábať tieto produkty v Európe a dovážať ich do USA.

Najväčší predajca nábytku na svete, známy aj svojimi švédskymi mäsovými guľkami a niekedy nezrozumiteľnými návodmi na montáž, uviedol, že náklady na vstupné suroviny boli v USA príliš vysoké v porovnaní so závodmi v Európe, čo znamená, že výrobné ceny v americkej továrni v meste Danville v južnej Virgínii boli „výrazne vyššie“.

Bert Eades, manažér amerického závodu v tejto súvislosti uviedol, že firma urobila všetko preto, aby zlepšila a udržala konkurencieschop­nosť závodu v Danville, ale súčasné náklady a podmienky to neumožňujú.

Továreň, ktorá začala v roku 2008 vyrábať drevené police a skladovacie systémy pre americký a kanadský trh, sa zatvorí v decembri.

Eades dodal, že spoločnosť bude v nasledujúcich mesiacoch spolupracovať s úradmi práce a agentúrami USA, aby podporila zamestnancov pri hľadaní nových pracovných miest.

IKEA má výrobné jednotky na 24 miestach v deviatich krajinách a zamestnáva v nich približne 20 000 ľudí.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Ikea #nábytok