Babiš neuvalí na banky špeciálnu daň, prispejú do investičného fondu

01.07.2019 16:11

Finančné ústavy Česká sporiteľňa, ČSOB, Komerčná banka a UniCredit bank potvrdili, že sú pripravené investovať do českého Národného rozvojového fondu 7 miliárd Kč (275,08 milióna eur).

Fond bude mať potenciál pripraviť na investičné projekty najmenej päťnásobok svojho kapitálu, teda približne 35 miliárd Kč. Informoval o tom tlačový odbor úradu vlády. Vytvorenie fondu navrhol premiér Andrej Babiš namiesto sektorového zdanenia bánk, ktoré presadzovala koaličná ČSSD.

Banky poskytnú peniaze po tom, ako fond získa potrebnú licenciu od Českej národnej banky (ČNB) a budú vybrané a pripravené vhodné investičné projekty.

Do konca septembra sa podľa informácie portálu kanála Českej televízie ČT24 pripraví Memorandum o porozumení medzi českou vládou a zodpovednými investormi, ktorí prejavia záujem zúčastniť sa na činnosti fondu.

Úlohou fondu bude investovať do projektov, ktoré spoločnosť potrebuje pre svoj sociálny a ekonomicky rozvoj.

Premiér Babiš uviedol, že projekty, ktoré by sa mali financovať z fondu, by sa mali v prvej fáze týkať infraštruktúry, napríklad diaľnic, dopravných okruhov, nemocníc, či vysokoškolských internátov. Nezabudne sa ani na energetiku a oblasť kultúry.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Česko #banky
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku