USA a Čína, ktoré proti sebe v súčasnosti vedú obchodnú vojnu pomocou vzájomného uvaľovanie ciel, sú podľa šéfa Bieleho domu teraz znovu „na správnej ceste“. Obaja štátnici sa zišli na okraj rokovania summitu krajín G20 v japonskej Osake.
Colná vojna medzi USA a Čínou sa naplno rozhorela vlani v marci, pre spor trpí svetová ekonomika aj finančné trhy. Spoločné rozhovory, ktorých výsledkom mala byť obchodná dohoda, stroskotali v máji. Teraz by v nich zástupcovia oboch krajín mohli pokročiť.
USA po rokovaní prezidentov zatiaľ odvolali zvažované uvalenie ďalších ciel na čínsky tovar, ktorého ročný dovoz do USA sa pohybuje okolo 300 miliárd dolárov, uviedla agentúra Kjódó. Tento záväzok potvrdila aj čínska štátna agentúra Nová Čína.
Obaja prezidenti vyjadrovali optimistické očakávania už pri príchode na rokovanie. Pred jeho začiatkom čínsky prezident povedal, že dáva prednosť dialógu pred konfrontáciou. Trump zase dal najavo, že ak uzavrie s Pekingom „spravodlivú“ dohodu, pôjde o historický úspech.
Firme Huawei sa bude ľahšie dýchať
Čínsky výrobca telekomunikačných zariadení Huawei bude môcť nakupovať produkty od amerických dodávateľov. Po schôdzke s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom to na tlačovej konferencii povedal americký prezident Donald Trump.
„Americké podniky môžu predávať svoje zariadenia firme Huawei,“ povedal Trump na tlačovej konferencii. „Hovoríme o zariadeniach, s ktorými nie je spojený žiadny väčší problém týkajúci sa národnej bezpečnosti,“ dodal šéf Bieleho domu podľa agentúry Bloomberg.
Spojené štáty v polovici mája zaradili Huawei na čiernu listinu, čo znamená, že americké podniky potrebujú špeciálne povolenie, ak chcú tejto čínskej firme dodávať svoje produkty. Americké tajné služby podozrievajú Huawei zo spolupráce s čínskou rozviedkou, čo ale Huawei dlhodobo popiera.
Spoločnosť Huawei minulý týždeň varovala, že obchodné reštrikcie zo strany Washingtonu budú mať negatívny dopad na jej tržby. Denník The Wall Street Journal tento týždeň uviedol, že odstránenie obchodných reštrikcií proti Huawei je jednou z podmienok Pekingu pre urovnanie obchodných sporov s USA.