Nemecké Metro môže byť česko-slovenské, chcú ho kúpiť Křetínský s Tkáčom

Investičná skupina EP Global Commerce (EPGC), ktorú vlastní český investor Daniel Křetínský so slovenským kolegom Patrikom Tkáčom, predložila verejnú ponuku na prevzatie nemeckej obchodnej skupiny Metro AG.

22.06.2019 19:24
debata

EPGC v tlačovej správe oznámila, že za kmeňové akcie ponúka 16 eur a za prioritné 13,8 euro, čo všetky akcie Metra ohodnocuje na celkových 5,8 miliardy eur, napísala agentúra Reuters.

„Ponuka EPGC je podmienená okrem iného tým, že EPGC dosiahne na dostatočný počet akcií nutných na prevzatie kontroly nad spoločnosťou Metro,“ povedal hovorca Křetínského holdingu EPH Daniel Častvaj.

EPGC sa zároveň dohodla na odkúpení podielu nemeckej investičnej spoločnosti Haniel, ktorá je v Metre jedným z hlavných akcionárov. Vlani v septembri od Haniel získala podiel 7,3 percenta a súčasne sa dohodla na opciu na kúpu zostávajúcich akcií z podielu firmy Haniel.

EPGC uvádza, že má plnú podporu spoločnosti Haniel a že získala kúpnu opciu od spoločnosti Ceconomy, od ktorej vlani odkúpila podiel 3,6 percenta vo firme Metro.

Vo vyhlásení EPGC oznámila, že sa teší na spoločný konštruktívny dialóg so zamestnaneckými radami aj odborovými organizáciami, a zároveň uistila, že nezamýšľa vypovedať žiadnu platnú dohodu týkajúcu sa pracovných podmienok v spoločnosti Me­tro.

Spoločnosť Metro so značkou Metro Cash & Carry má podľa svojho webu v 25 krajinách viac ako 760 obchodov a zamestnáva vyše 100 000 ľudí. Obsluhuje pritom asi 21 miliónov zákazníkov.

debata chyba
Viac na túto tému: #metro #Daniel Křetínský #Patrik Tkáč