VIDEO: Pozrite si video TV Pravda o tom, ako budú dovolenkovať Slováci toto leto
„Kapacita je podstatne nižšia a je zredukovaná v rámci celej Európy. U nás mal minulý rok prepravca k dispozícii šesť lietadiel pre slovenských dovolenkárov, dnes je stav nižší a k dispozícii sú len tri lietadlá,“ hovorí Tomáš Lazarov, obchodný riaditeľ cestovnej kancelárie Hydrotour. „Kapacita najväčšieho prepravcu je polovičná, očakávame, že na slovenskom trhu je o 20 až 25 % menšia kapacita, ako bola minulý rok,“ pokračuje.
S tým sú spojené aj zredukované ponuky last minute zájazdov. „Z tohto hľadiska odporúčam riešiť last minute zájazdy v predstihu, minimálne týždeň dopredu, ako budete chcieť vycestovať,“ dodáva Lazarov.
Popri klasických destináciách, ako je Chorvátsko či Taliansko, sa trendom tohto leta stalo Bulharsko, Grécko, Andalúzia, Cyprus či Kapverdské ostrovy. Slováci obľubujú vycestovať už koncom mája a nebránia sa ani neskorším októbrovým dovolenkám. „Trendy západných krajín sa dotýkajú, samozrejme, aj Slovenska. Obyvatelia západných krajín cestujú už od skorého mája do neskorého októbra, u nás to máme posunuté len o mesiac,“ vysvetľuje Lazarov. „Čo sa týka ekonomicky výhodných mesiacov, tam preferujeme jún a september, tiež kvôli prijateľnému počasiu,“ pokračuje.
Odborníci radia, aby si dovolenkári dopredu vyčíslili všetky výdavky spojené s dovolenkou, nákupom potrebných vecí, ako je oblečenie či drogéria, so zabezpečením dopravy, poistenia a podobne. „Takmer 6 z 10 dovolenkujúcich Slovákov plánuje toto leto minúť na zabezpečenie pobytu pri mori či na horách do 1 000 eur, tretina nad 1 000 eur," konštatuje Martin Slosiarik, sociológ a riaditeľ agentúry Focus. „Väčšina Slovákov (61 %) si zabezpečuje svoju letnú dovolenku individuálne. Niečo vyše tretiny (38 %) využije služby cestovnej kancelárie,“ hovorí sociológ.
Netreba však zabudnúť na nástrahy, ktoré môžu nepríjemne prekvapiť nejedného dovolenkára. Medzi tie najčastejšie patria finančné pasce, to znamená neuvážené narábanie s peniazmi. „Medzi najzradnejšie dovolenkové finančné pasce patrí výmena peňazí do cudzej meny, kurzové pohyby, bankové poplatky a kreditné karty,“ vysvetľuje Linda Gergeľová, odborníčka na financie z Partners Group.
Peniaze si môžete zameniť ešte na Slovensku. Pri zámene v zahraničných zmenárňach si treba dať pozor nielen na kurz, ale aj na poplatky spojené so zámenou peňazí. „Takéto poplatky sa môžu vyšplhať až na 40 % hodnoty menených peňazí,“ pokračuje Gergeľová. Ideálnym nástrojom je kreditná karta, ktorá sa využíva najmä kvôli bezkontaktným platbám. "S kreditnou kartou treba vedieť správne narábať a minutú sumu na nej doplniť čo najskôr, ideálne pred uplynutím konca mesiaca. Vyhneme sa tak vysokým poplatkom a úrokom, ktoré sa pohybujú od 17 % vyššie,“ dodáva Gergeľová.
Mnohí ľudia aj na dovolenke chcú mať prístup k informačným technológiám. „V Turecku je veľký problém s pripojením na internet, pretože nepatrí do krajín Európskej únie. Podobne je to v Srbsku či vo Švajčiarsku,“ informuje Ondrej Macko, šéfredaktor TouchIt. V minulosti sme si dovolenky vyberali najmä podľa cien. „Dnes si chcú Slováci užívať a sú ochotní minúť viac peňazí. Doba sa zmenila, dnes sa celá dovolenka dá vybaviť cez internet,“ konštatuje Macko.