Ceny stúpajú málo, ECB možno opäť uvoľní menovú politiku

18.06.2019 13:38

Európska centrálna banka (ECB) opäť uvoľní svoju menovú politiku, ak inflácia nebude smerovať k jej cieľovej dvojpercentnej úrovni. Vyhlásil to v utorok prezident ECB Mario Draghi. Podporil tak očakávania trhu, že ECB v najbližších týždňoch ponúkne eurozóne ďalšie stimuly. Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien v eurozóne sa v máji výrazne spomalilo na 1,2 % z aprílových 1,7 %

Miera inflácie v eurozóne sa v tomto roku drží pod cieľovou hranicou ECB. Už od roku 2013 sa, až na krátkotrvajúce výnimky, väčšinou pohybuje pod inflačným cieľom banky.

Spomalenie ekonomiky regiónu, ktorý platí eurom, zvýšilo riziko, že rast cien sa bude aj po rokoch mimoriadnych stimulov zmierňovať. „Pri absencii zlepšenia, ak by bol ohrozený trvalý návrat inflácie k nášmu cieľu, budú potrebné ďalšie stimuly,“ povedal Draghi na výročnej konferencii ECB v portugalskej Sintre.

Dodal, že stále existuje „značný priestor“ na ďalšie nákupy aktív eurozóny a že ECB by tiež mohla upraviť svoje usmernenia, znížiť sadzby a zaviesť opatrenia na zmiernenie nežiaducich vedľajších účinkov negatívnych sadzieb.

„Využijeme všetku flexibilitu v rámci nášho mandátu na jeho splnenie. A urobíme to opäť, aby sme odpovedali na akékoľvek výzvy týkajúce sa cenovej stability v budúcnosti,“ povedal Draghi.

Dodal, že ECB využije nadchádzajúce týždne na štúdium svojich možností, čo naznačuje, že k akcii banky môže prísť skôr, ako sa čakalo, než neskôr.

Draghi tiež odmietol obavy trhu, že nákupy aktív nemajú vplyv, keďže ECB zaviedla vlastné limity, vrátane pravidla, ktoré jej bráni nakupovať viac ako jednu tretinu dlhu konkrétnej krajiny.

Šéf ECB poznamenal, že obmedzenia musia byť prispôsobené výzvam, ktorým banka čelí. Dodal, že banka je odhodlaná dosiahnuť svoj cieľ, a nie rezignovať a akceptovať nízku mieru inflácie.

Rast cien sa spomalil

Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien v eurozóne sa v máji výrazne spomalilo na 1,2 % z aprílových 1,7 % tak, ako to naznačil predbežný odhad. Vyplýva to zo spresnených údajov, ktoré v utorok zverejnil európsky štatistický úrad Eurostat. Pred rokom, v máji 2018, bola ročná miera inflácie v eurozóne na úrovni 2 %.

V celej Európskej únii klesla miera inflácie v máji 2019 na 1,6 % z 1,9 % v apríli a z 2 % v máji predchádzajúceho roka. V medzimesačnom porovnaní sa spotrebiteľské ceny v máji 2019 zvýšili o 0,1 % v eurozóne a o 0,2 % v EÚ.

Podľa Eurostatu najnižšiu medziročnú mieru inflácie v celej Únii zaznamenali v máji 2019 Cyprus (0,2 %), Portugalsko (0,3 %) a Grécko (0,6 %). Naopak, najvyššiu infláciu mali v Rumunsku (4,4 %), Maďarsku (4 %) a Lotyšsku (3,5 %).

V porovnaní s aprílom 2019 klesla ročná miera inflácie v 16 členských štátoch, v piatich zostala stabilná a vzrástla v šiestich.

Na Slovensku sa rast harmonizovanej inflácie v máji zrýchlil na 2,7 % z 2,4 % v apríli a medzimesačne stúpli ceny tovarov a služieb o 0,4 %.

V máji tohto roka prispeli k ročnej miere inflácie v eurozóne v najviac služby, a to 0,47 percentuálneho bodu (pb), nasledovali energie (0,38 pb), potraviny, alkohol a tabak (0,29 pb) a neenergetický priemyselný tovar (0,08 pb).

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#ECB #inflácia #eurozóna
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku