Ľudia na elektrických kolobežkách majú mať pravidlá ako bicyklisti

Ľudia, ktorí jazdia na elektrických kolobežkách, by sa podľa pripravovanej novely zákona o cestnej premávke mali dostať na úroveň vodičov nemotorových vozidiel, ako sú napríklad aj cyklisti.

14.06.2019 06:22
debata (19)

Agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor rezortu vnútra. V rámci navrhovaných zmien budú podľa ministerstva elektrické kolobežky môcť jazdiť naďalej po chodníkoch, avšak pomaly.

„Ich kolízie sa budú brať ako dopravné nehody a ak porušia pravidlá, môžu byť riešení v blokovom konaní pokutou do 50 eur,“ uviedol rezort na margo používateľov takýchto kolobežiek. Podľa súčasnej legislatívy sú ľudia na elektrických kolobežkách zaradení medzi chodcov, pri kolíziách preto nie je možné hovoriť o dopravných nehodách.

„Keď sa pohybuje takáto kolobežka po chodníku a má prídavné elektrické zariadenie, v ojedinelých prípadoch môže dosahovať rýchlosť 50 až 60 kilometrov za hodinu,“ uviedla v tejto súvislosti po stredajšom rokovaní vlády ministerka vnútra Denisa Saková. Pri takejto rýchlosti podľa nej ohrozuje svoje zdravie nielen ten, kto kolobežku riadi, ale ohrozené môže byť aj zdravie chodcov.

Používatelia elektrických kolobežiek nemajú v súvislosti s konzumáciou alkoholu momentálne žiadne obmedzenia. Podľa pripravovanej úpravy sa však dostanú na rovnakú úroveň ako cyklisti a osoby na samovyvažovacích vozidlách (napríklad segway).

„Čo znamená, že v obci a na cyklotrasách budú môcť jazdiť maximálne s 0,5 promile alkoholu v krvi, mimo obce len bez akéhokoľvek množstva alkoholu,“ dodalo ministerstvo vnútra.

19 debata chyba
Viac na túto tému: #cestná premávka #kolobežka #elektrická kolobežka