Problém s únikom citlivých dát mala v minulosti Africká únia, ktorej sídlo postavili čínske spoločnosti v etiópskom hlavnom meste Addis Abebe. Stalo sa tak ešte v roku 2012 a o päť rokov neskôr si miestni technici všimli, že zo serverov odchádza nezvyčajné množstvo dát aj v noci, keď v budove niekto nie je. Následné obvinenie zo špionáže Čína odmietla a Africká únia problém vyriešila nákupom nových serverov.
Na vysoké riziko čínskej špionáže dlhodobo upozorňujú americké, britské, austrálske a novozélandské tajné služby. Čínske technologické giganty zas tvrdia, že v prípade záujmu v Európskej únii vybudujú len technickú infraštruktúru a samotné šifrovanie dát bude na pleciach jednotlivých vlád. Čínska vláda zas upozornila, že práve americká tajná služba ešte počas vlády predchádzajúceho amerického prezidenta Baracka Obamu odpočúvala nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú.
Spustenie 5G sietí bude jedným z najväčších technologických zlomov tohto storočia, ktoré umožní na jeden štvorcový kilometer pripojiť až milión zariadení. Vďaka tomu bude môcť byť v mestách nasadená autonómna doprava a vzájomne komunikujúce vozidlá budú bez zásahu človeka vedieť o všetkých dopravných problémoch v meste. Podľa odborníkov rýchly 5G internet tiež rozšíri autonómnu dronovú prepravu tovarov, holografické zobrazenie či virtuálne prehliadky predávaných nehnuteľností. Rýchla komunikácie tiež pomôže ešte viac automatizovať výrobné procesy fabrík.
Prvotné odhady hovorili o tom, že vybudovanie 5G sietí môže v Európskej únii stáť až 800 miliárd eur. Po vyradení Číňanov môže byť konečný účet až o 55 miliárd vyšší. „Polovica zvýšených nákladov bude výsledkom nižšej konkurencie a zvyšok potrebou zmeniť už čínskymi spoločnosťami vybudovanú infraštruktúru,“ cituje zo správy GSMA agentúra Reuters.
Problém s už postavenými sieťami si trúfa vyriešiť fínska Nokia. „Ponúkame technické riešenie, pomocou ktorého môžeme prekryť naším 5G zariadením prístroje 4G iného dodávateľa. Toto riešenie by mohlo znížiť náklady a zložitosť zmien dodávateľa,“ uviedol hovorca Nokie Eric Mangan. Spoločnosť zároveň tvrdí, že má viac zákaziek na budovanie 5G sietí ako čínsky Huawei. Mimo Európskej únie sa čínskemu telekomunikačnému gigantu darí a dohodu o vybudovaní 5G sietí s ním podpísal ruský mobilný operátor MTS. Pilotné projekty nových sietí majú byť spustené už v rokoch 2019 až 2020.
Koncom mája zaradila americká vláda čínsku spoločnosť Huawei na čiernu listinu. Stalo sa tak po tom, čo nečakane skrachovali rokovania ohľadom novej čínsko-americkej obchodnej dohody. „Z vojenského aj bezpečnostného hľadiska je čínska telekomunikačná technológia veľmi nebezpečná. Ak sa nám podarí uzatvoriť novú obchodnú dohodu, viem si predstaviť, že jej súčasťou bude aj spoločnosť Huawei,“ uviedol americký prezident Donald Trump. Bez dohody smartfóny od Huawei môžu už túto jeseň prísť o operačný systém Android, ktorý vyvinula americká firma Google. Bez neho na mobilných telefónoch nepôjdu obľúbené aplikácie, hry či mobil banking.
VIDEO: Pozrite si čo stojí za kauzou Huawei!